Centrum Radioterapii Amethyst leczy i uczy

Krakowski ośrodek radioterapii, ściśle współpracujący ze Szpitalem Specjalistycznym im. L. Rydygiera, obchodzi 4-lecie działalności. W tym czasie z jego pomocy skorzystało już ponad 7700 pacjentów wymagających naświetlania.

Większość chorych to mieszkańcy województwa małopolskiego, ale procedurom radioterapii poddawane są tu również osoby z innych regionów Polski i Ukrainy. Tylko w tym roku  - według danych na koniec listopada - leczonych w Centrum Radioterapii Amethyst było 2373 pacjentów. Ich liczba z każdym rokiem wzrasta, a to wymaga zapewnienia odpowiedniej liczby specjalistów, których w Polsce zaczyna brakować.

"Dlatego ważnym elementem naszej działalności jest także kształcenie podyplomowe specjalistów radioterapii onkologicznej. Staramy się przekazywać młodym lekarzom praktyczną wiedzę i umożliwiać im kontakt z najnowocześniejszymi technologiami stosowanymi w radioterapii i leczeniu skojarzonym. To nasz wkład w rozwój medycyny i wsparcie w rozwiązywaniu problemu niewystarczającej liczby specjalistów" - mówi Barbara Werchowiecka-Rusinek, prezes RTCP, spółki zarządzającej siecią Amethyst w Polsce.

W krakowskim ośrodku stosowane są różne techniki redioterapii. Zdecydowaną większość stanowi VMAT (volumetric modulated arc therapy), ale rośnie również liczba procedur wykonywanych techniką IMRT (intensity modulated rediotherapy) oraz brachyterapii.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze

Polecamy

Newsletter

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Pulsu Medycyny.
Podaj swój email.