Pacjenci apelują o spotkanie z premierem

Przedstawiciele organizacji pacjenckich deklarują chęć spotkania z Mateuszem Morawieckim. Przedmiotem rozmów ma być pacjencka koncepcja zmian w systemie opieki nad chorymi z nowotworami.

Pacjenci w liście wystosowanym do premiera Mateusza Morawieckiego po raz kolejny zwrócili uwagę na dane z raportu OECD "Health at a Glance 2017", które jasno wskazują, że śmiertelność z powodu chorób nowotworowych jest w Polsce wyższa niż w Rosji. Co więcej zdaniem pacjentów stosowany powszechnie w onkologii wskaźnik 5-letnich przeżyć rośnie w Polsce w zdecydowanie gorszym tempie, niż w innych państwach UE. Dlatego też konieczne jest podjęcie pilnych, międzyresortowych działań, które pomogłyby w przełamaniu niemocy państwa w walce o zdrowie Polaków.

"Podczas spotkania chcielibyśmy omówić pokrótce obszary, które powinny być przedmiotem  interwencji państwa – rolę i zadania Narodowego Instytutu Raka, nowelizację koszyka świadczeń gwarantowanych, prowadzenie polityki zdrowotnej w oparciu o twarde dane, dostępność skutecznych i bezpiecznych technologii medycznych oraz koordynację polityki zdrowotnej ze społeczną oraz edukacją, zgodnie z celami wskazanymi w Strategii na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju"- wskazał Wojciech Wiśniewski, rzecznik prasowy Fundacji Onkologicznej Alivia.

Jednocześnie organizacje zaapelowały, by utrzymano priorytet dla reformy sytemu opieki onkologicznej. List do Mateusza Morawieckiego sygnowały - Fundacja Carita- Żyć ze Szpiczakiem, Fundacja Gwiazda Nadziei, Fundacja No pasaRAK, Fundacja Onkocafe- Razem Lepiej, Fundacja Onkologiczna Alivia, Fundacja Rak'n'Roll, Polskie Towarzystwo Stomijne POLILKO, Sekcja Prostaty Stowarzyszenia Osób NTM Uroconti, Stowarzyszenie Mężczyzn z Chorobami Prostaty im. prof. T.Koszarowskiego "Gladiator", Stowarzyszenie na Rzecz Walki z Chorobami Nowotworowymi SANITAS, Stowarzyszenie na Rzecz Walki z Rakiem Jajnika Niebieski Motyl, Stowarzyszenie Polskie Amazonki Ruch Społeczny, Stowarzyszenie Pomocy Chorym na Nowotwory Krwi w Zamościu, Stowarzyszenie Pomocy Chorym na Przewlekłą Białaczkę Szpikową, Stowarzyszenie Wspierające Chorych na Chłoniaki Sowie Oczy. 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze

Polecamy

Newsletter

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Pulsu Medycyny.
Podaj swój email.