Wyjaśniono mechanizm utraty słuchu u chorych na raka leczonych cisplatyną

Naukowcy z National Institute on Deafness and other Communications Disorders (NIDCD) odkryli mechanizm utraty słuchu spowodowanej przez cisplatynę, chemioterapeutyk stosowany w leczeniu wielu typów nowotworów. Wyniki ich badania opublikowano w "Nature Communications".

Przy użyciu bardzo czułej techniki pomiaru i mapowania cisplatyny w tkankach ludzkiego i mysiego ucha, badacze odnaleźli miejsce, w którym gromadzi się ten chemioterapeutyk. Są nim komórki ucha wewnętrznego. O ile z większości tkanek ludzkiego ciała cisplatyna i pochodne platyny są eliminowane w ciągu kilku dni lub tygodni, o tyle w uchu wewnętrznym pozostają jeszcze wiele miesięcy lub lat po zakończeniu leczenia. Są dla niego bardzo toksyczne - powodują trwałą utratę słuchu u 40-80 proc. dorosłych pacjentów i co najmniej połowy dzieci, które są nimi leczone. 

Odkrycia naukowców pomagają w wyjaśnieniu, dlaczego cisplatyna jest tak toksyczna dla ucha wewnętrznego, dlaczego ubytek słuchu pogłębia się po każdym podaniu leku, a także dlaczego dla dzieci jest on bardziej toksyczny niż dla dorosłych.

"Utrata słuchu może mieć duży wpływ na życie człowieka. Wielu dorosłych z ubytkiem słuchu zmaga się m.in. z izolacją społeczną i depresją. Dzieci, które straciły słuch, często są opóźnione w rozwoju i mają problemy z nauką w szkole. Jeśli uda nam się zapobiec gromadzeniu się cisplatyny w uchu wewnętrznym w trakcie chemioterapii, będziemy w stanie poprawić jakość ich życia" - powiedział James F. Battey, dyrektor National Institute on Daefness and other Communications Disorders.

Zespołem badawczym kierowała dr Lisa L. Cunningham z NIDCD, a w jego skład wchodzili naukowcy z National Institute for Minority Health and Health Disparities oraz National Centre for Advancing Translational Sciences.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze

Polecamy

Newsletter

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Pulsu Medycyny.
Podaj swój email.