Unijne wsparcie na lepsze kształcenie pielęgniarek i położnych

35 uczelni medycznych kształcących pielęgniarki i położne utworzy monoprofilowe centra symulacji medycznej. Będzie to możliwe dzięki funduszom europejskim. Resort zdrowia przeznaczył na ten cel blisko 93 mln zł z programu „Wiedza Edukacja Rozwój”.

Pierwsze umowy z Ministerstwem Zdrowia podpisali przedstawiciele uczelni z całej Polski. Dzięki temu już wkrótce ruszą projekty, które poprawią jakość kształcenia pielęgniarek i położnych. Zanim zaopiekują się one prawdziwymi pacjentami, praktycznych umiejętności nauczą się na fantomach i symulatorach, w warunkach zbliżonych do tych, które są w najlepszych takich ośrodkach na świecie.

Symulacja medyczna to obecnie najnowocześniejszy i najskuteczniejszy sposób kształcenia kadr medycznych. Dlatego najważniejszym elementem projektu będą centra symulacji medycznej, czyli miejsca zbliżone warunkami do prawdziwych szpitali. Sale symulacyjne wyposażone zostaną w niezbędny sprzęt medyczny i symulatory, które potrafią naśladować różne objawy chorobowe i zachowania ludzkie. Praktyczna nauka na nich nie różni się od zabiegów na pacjentach, a zabiegi można powtórzyć wielokrotnie.

Wcześniej MZ przeznaczyło z funduszy unijnych 264 mln zł na stworzenie 12 centrów symulacji medycznych dla przyszłych lekarzy.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze

Polecamy

Newsletter

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Pulsu Medycyny.
Podaj swój email.