„Profilaktyka, Człowieku!”

Okazuje się, że wiek nie zawsze chroni przed poważnymi chorobami układu krążenia, jak nadciśnienie tętnicze, hipercholesterolemia, alergia czy astma – młodzi ludzie coraz częściej na nie zapadają i nie SA świadomi zagrożeń z nich wynikających. Dlatego Ministerstwo Zdrowia przygotowało kampanię edukacyjną „Profilaktyka, Człowieku!” skierowaną właśnie do młodych osób, zachęcającą ich do zdrowego trybu życia oraz regularnych badań profilaktycznych.

„Poprzez tę kampanię chcemy w niekonwencjonalny sposób namówić młodych dorosłych do tego, żeby zmienili styl życia, byli bardziej aktywni fizycznie, ograniczyli spożycie alkoholu i nie palili papierosów” – mówi wiceminister zdrowia Piotr Gryza.

Resort zachęca do śledzenia stworzonej na potrzeby kampanii strony www.profilaktykaczłowieku.pl, która stanowi rzetelne źródło informacji nt. czynników ryzyka chorób układu krążenia i układu oddechowego oraz szeregu programów profilaktycznych realizowanych obecnie.

Eksperci współpracujący z MZ przy realizacji kampanii podkreślają, że jednym z poważnych problemów zdrowotnych osób młodych jest nadciśnienie tętnicze, które stwierdza się obecnie u kilkunastu procent młodych mężczyzn oraz kilku procent młodych kobiet. Istotnym problemem jest także hipercholesterolemia, na którą zapada prawie połowa młodych mężczyzn oraz ok. 34 proc. młodych kobiet. Zarówno nadciśnienie tętnicze, jak i hipercholesterolemia zwiększają ryzyko wystąpienia zawału serca i udaru mózgu, a także zgonu w ich przebiegu ponad dwukrotnie.

Sytuacja nie wygląda lepiej, jeśli chodzi o choroby układu oddechowego. Najczęstszą chorobą młodych dorosłych jest alergia, na którą cierpi ponad 12 mln Polaków. Poważnym problemem jest też alergiczny nieżyt nosa, z którym zmaga się 8 mln czy astma oskrzelowa, dotykająca ponad 4 mln młodych Polaków.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze

Polecamy

Newsletter

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Pulsu Medycyny.
Podaj swój email.