Zdrowie priorytetem rządu Mateusza Morawieckiego

Służba zdrowia oraz poprawia jej funkcjonowania to pierwszy z priorytetów rządu Mateusza Morawieckiego - wynika z expose wygłoszonego dziś w Sejmie.

W trakcie wygłoszonego dziś (12 grudnia) expose premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że służba zdrowia będzie jednym z priorytetów jego gabinetu. W wystąpieniu zapewnił o uruchomieniu dwóch programów - pierwszy z nich poświęcony byłby stworzeniu Narodowego Instytutu Onkologii, drugi natomiast dotyczyłby uruchomienia Narodowego Programy Zdrowia Kardiologicznego. Oba mają odpowiadać na wyzwania związane ze zgonami odnotowywanymi w Polsce.

Wzrost nakładów

Jednocześnie nowy premier potwierdził chęć systematycznego wzrostu nakładów na system ochrony zdrowia.

"Nie ma godnego życia bez sprawnej opieki zdrowotnej, dlatego doprowadzimy do skokowego wzrostu wydatków na służbę zdrowia do poziomu 6 proc. PKB w ciągu najbliższych kilku lat"- zadeklarował

Zaznaczył jednak, że nowe fundusze muszą zostać dobrze wydane, dlatego też zapowiedział dalsze uszczelnianie rynku wzorem uszczelniania systemu podatkowego.

"Nie chcemy prywatyzacji zysków i upaństwowienia strat w zdrowiu"- wskazał premier.

 Wyzwaniem czyste powietrze

Priorytetem nowego rządu ma być również walka o czyste powietrze. Mateusz Morawiecki wskazał w swoim expose, że z powody złej jakości powietrza co roku umiera około 48 tys. Polaków. Premier przyznał, że jednym z wyzwań stojącym przed jego gabinetem będzie walka z ubóstwem energetycznym, ale jednocześnie wyraźnie zasygnalizował, że rząd nie zamierza zrezygnować z węgla, jako wiodącego źródła energii.Co o zapowiedziach Mateusza Morawieckiego sądzą pacjenci?

Koniecznie przeczytajcie komentarz Ewy Borek, prezes Fundacji My Pacjenci, oraz Krystyny Wechmann, prezes PKPO.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze

Polecamy

Newsletter

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Pulsu Medycyny.
Podaj swój email.