Otwarto salkę zabaw w kutnowskim szpitalu

W ramach projektu "TEVA Dzieciom - Baw się i zdrowiej" w Kutnowskim Szpitalu Samorządowym otwarto wyremontowaną, kolorową salkę zabaw dla dzieci. Podobne działają już w szpitalach w Łęczycy, Bielsku Podlaskim, Przasnyszu i Białymstoku.

Badania przeprowadzone w Wielkiej Brytanii pokazały, że poprawa warunków szpitalnych pozwoliła m.in. na skrócenie czasu leczenia o 21 proc. oraz czasu podawania leków przeciwbólowych i ich ilości aż o 22 proc. Jednak polskim szpitalom nadal brakuje przestrzeni dla najmłodszych pacjentów, które byłyby celowo projektowane i wyposażane tak, aby pomóc im w szybszym powrocie do zdrowia. 

Psycholog społeczny dr Konrad Maj, wykładowca SWPS, ekspert projektu "TEVA Dzieciom – Baw się i zdrowiej", podkreśla, że optymalnym rozwiązaniem, sprzyjającym szybszemu powrotowi do zdrowia, jest stworzenie na oddziałach pediatrycznych środowiska zbliżonego do natury. Zespół naukowców z Uniwersytetu w Michigan dowiódł, że ma ono właściwości regenerujące dla organizmu. "Szerszy kontakt z naturą, nawet w postaci imitacji (np. wystroju wnętrza), sprzyja koncentracji dziecka i przyczynia się znacząco do redukcji stresu. Przegląd badań potwierdza, że nie tylko bezpośredni kontakt z naturą, lecz nawet jej oglądanie wpływa pozytywnie na zdrowie i samopoczucie pacjentów" - mówi Konrad Maj. 

Na podstawie wykonanych przez niego ekspertyz wszystkie remontowane salki mają odpowiednio dobrane wzory, kolory i faktury, wspomagające proces terapeutyczny, poprawiające samopoczucie, dodające energii i pomagające się zrelaksować małym pacjentom. Jest w nich np. domek do chowania, zaprojektowany do zabawy i wyciszenia, w którym dziecko czuje się bezpiecznie. Salka wyposażona jest również w półki w kształcie plastra miodu, nawiązujące formą do sześciokątnych komórek tworzonych przez pszczoły, drewniane meble, mające za zadanie zapewnienie namiastki przyrody w sztucznym środowisku, jakim jest szpital, półkoliste lustra, zwiększające pole widzenia oraz służące do zabaw i ćwiczeń logopedycznych.

"Taki wystrój może mieć bardzo pozytywny wpływ na naukę, rozwijanie pasji i poczucie bezpieczeństwa dziecka" - przekonuje dr Konrad Maj.

 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze

Polecamy

Newsletter

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Pulsu Medycyny.
Podaj swój email.