Późne rozpoznanie zmniejsza szanse chorych na raka nerki

W Polsce co roku u 4,5 tys. osób rozpoznawany jest rak nerki. Eksperci alarmują, że do 2020 roku liczba chorych może zwiększyć się nawet o 20 proc. Problemem wciąż pozostaje późne rozpoznanie tej choroby i brak dostępu chorych do nowoczesnych terapii.

"Chorzy na raka nerki często miewają stany podgorączkowe, czują się osłabieni, chudną, mimo że nie zmieniają diety i łatwo się męczą. W późniejszym etapie choroby najbardziej charakterystycznymi oznakami raka nerki są krwiomocz i bóle w okolicy lędźwiowej" - mówi dr n. med. Jakub Żołnierek, urolog z Centrum Onkologii-Instytutu im. M. Skłodowskiej-Curie w Warszawie.

Jeszcze kilkanaście lat temu późne wykrycie raka nerki zmniejszało szanse 5-letniego przeżycia pacjenta. Sytuacja zmieniła się w ostatnich latach.

"W przeszłości nie było zbyt wielu możliwości leczenia chorych. Rak nerki nie reagował na radioterapię, chemioterapia również nie przynosiła oczekiwanych efektów. Przełom nastąpił, gdy pojawiły się leki ukierunkowane molekularnie, które hamują powstawanie nowych naczyń krwionośnych, a tym samym rozwój guza. Dziś, dzięki nowoczesnemu leczeniu, możemy powiedzieć, że rak nerki stał się już chorobą przewlekłą" - mówi dr Żołnierek.

Jeżeli rak nerki zostanie wykryty u pacjenta we wczesnym stadium, podstawową metodą leczenia wciąż pozostaje chirurgiczne usunięcie guza lub całej nerki. W zaawansowanym stadium nowotworu konieczne jest zastosowanie leczenia systemowego. Problem w tym, że polskie standardy leczenia chorych na zaawansowanego raka nerki wciąż odbiegają od standardów obowiązujących na świecie.

"Mimo że dostępne są coraz skuteczniejsze leki, w Polsce wciąż nie wykorzystujmy w pełni ich możliwości, przez co szanse chorych z zaawansowanym rakiem nerki zmniejszają się" - mówi Beata Ambroziewicz, prezes Fundacji Wygrajmy Zdrowie oraz członek zarządu Polskiej Koalicji Pacjentów Onkologicznych.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze

Polecamy

Newsletter

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Pulsu Medycyny.
Podaj swój email.