Ratownictwo medyczne nie dla prywatnych przedsiębiorców?

Autopoprawka do projektu ustawy o państwowym ratownictwie medycznym w sposób bez precedensu eliminuje z uczestnictwa w systemie prywatnych przedsiębiorców – alarmuje Konfederacja Lewiatan.

"Ratownictwo medyczne nie jest tworzone na takich samych zasadach jak inne służby chroniące obywateli. Następuje uprzywilejowanie jednych podmiotów (publicznych) kosztem innych (prywatnych). Co więcej, „upaństwowienie” ratownictwa medycznego ma nastąpić natychmiast, bez planowanego wcześniej 4-letniego okresu przejściowego, kiedy firmy miałyby czas na przebranżowienie się" – ocenia dr Dobrawa Biadun, radca prawny, ekspertka Konfederacji Lewiatan. Zdaniem przedsiębiorców proponowana autopoprawką zmiana ustawy doprowadzi do naruszenia swobodny przepływu towarów, osób, usług i kapitału  oraz wolności i swobody działalności gospodarczej w ochronie zdrowia.

Zdaniem konfederacji mniej restrykcyjna nowelizacja ustawy o działalności leczniczej, dotycząca zakazu sprzedaży udziałów lub akcji w  lecznicach (zakaz prywatyzacji) została tak oceniona przez ministra spraw zagranicznych: "Zgodnie z orzecznictwem Trybunału ograniczeniem swobody przepływu kapitału i swobody przedsiębiorczości są nie tylko środki krajowe o charakterze dyskryminacyjnym, ale także środki, które mimo, iż stosowane są bez zróżnicowania do podmiotów krajowych i z innych państw członkowskich UE, uniemożliwiają, utrudniają lub zniechęcają inwestorów z innych państw członkowskich do dokonania inwestycji”.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze

Polecamy

Newsletter

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Pulsu Medycyny.
Podaj swój email.