Plemnik prawdę powie o przyszłym zdrowiu dziecka

Ludzkie plemniki mogą potencjalnie służyć jako biomarkery przyszłego zdrowia noworodków - ustalili naukowcy ze Szkoły Medycznej Uniwersytetu Wayne State w Detroit (USA). Wyniki swojej pracy opisali na łamach "Systems Biology in Reproductive Medicine".

"Zbadaliśmy możliwość wykorzystania elementów plemnikowego RNA jako predyktora przyszłego zdrowia potomstwa. Okazało się, że zawarte w plemnikach RNA, dostarczane wraz z nimi do komórki jajowej, informuje nie tylko o sukcesie narodzin (czy będą żywe, czy martwe), ale także może nieść wiadomość o przyszłym zdrowiu dziecka" - opowiada dr Stephen A. Krawetz, jeden z autorów badania.

Podczas zapłodnienia plemniki dostarczają do komórki jajkowej strukturalnie odrębny materiał genetyczny w postaci DNA, ale także RNA i różne białka. Zespołowi dr. Krawetza udało się opisać łącznie ponad 278,5 tysiąca fragmentów plemnikowego RNA, zwanych SRE (short exon-sized sequences), które były odpowiednikami genów związanych z występowaniem różnych chorób. "Widać więc, że SRE mogą wskazywać na przyszły fenotyp dziecka i dawać nam informację o potencjalnych chorobach, jakie mogą się u niego rozwinąć. Zapewnia to lepsze zrozumienie wkładu ojca w przebieg życia dziecka, jak również informuje o obecnym stanie zdrowia ojca" - tłumaczy Krawetz.

Naukowiec twierdzi, że w przyszłości, jeśli uda się dokładnie opisać i zmapować fragmenty plemnikowego RNA, które niosą w sobie niebezpieczne mutacje lub modyfikacje, lekarze będą mogli nie tylko prognozować daną chorobę czy dysfunkcję u przyszłego dziecka, ale także będą mieli narzędzia, aby zapobiec ich rozwojowi. (PAP)

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze

Polecamy

Newsletter

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Pulsu Medycyny.
Podaj swój email.