Zimny klimat zwiększa ryzyko wystąpienia raka

W krajach z ostrzejszym klimatem więcej ludzi choruje na raka niż tam, gdzie nie ma zimy. Naukowcy z Cypru próbują zbadać dlaczego.

Mieszkanie w zimnym klimacie może mieć wpływ na ryzyko zachorowania na raka, wynika z najnowszego badania wydziału medycznego Uniwersytetu na Cyprze. 

– Badanie jest dowodem na to, że zmiany genetyczne, które są wynikiem adaptacji do życia w ekstremalnych warunkach, jednocześnie predysponują do zachorowania na raka – mówi dr  Konstantinos Voskarides, główny autor badania. 

Jego zdaniem geny, jakie mają ludzie pochodzący z zimniejszych części świata, te same które np. chronią nasze komórki przed zamarznięciem w niskich temperaturach, mają związek m.in. z rakiem piersi i białaczkę.

Wynik badania opublikowano w Molecular Biology and Evolution.

Z wcześniejszych badań wynika, że odsetek ludzi z problemami onkologicznymi jest kilkukrotnie większy m.in. w krajach skandynawskich i Wielkiej Brytanii niż np. w Indiach i na Tajlandii. 

 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze

Polecamy

Newsletter

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Pulsu Medycyny.
Podaj swój email.