Systemy informatyczne bez tajemnic przed studentami

Śląski Uniwersytet Medyczny będzie pierwszą uczelnią medyczną w Polsce, która zapewni przyszłym lekarzom możliwość praktycznego zapoznania się z systemami informatycznymi wykorzystywanymi w szpitalach.

Rektor SUM prof. dr hab. n. med. Przemysław Jałowiecki i wiceprezes Asseco Poland Krzysztof Groyecki podpisali dzisiaj list intencyjny w sprawie stworzenia symulacyjnej pracowni komputerowej dla studentów medycyny.

„Jestem przekonany, że nasze działania spotkają się z uznaniem zarówno ze strony studentów, jak również dyrekcji szpitali. Zwłaszcza że postępująca obecnie cyfryzacja służby zdrowia wymaga posiadania określonych kompetencji właśnie w zakresie sprawnego i efektywnego użytkowania dostarczanych narzędzi informatycznych” – powiedział prof. Przemysław Jałowiecki.

Nawiązanie współpracy z Asseco Poland to kolejny krok SUM w zakresie upraktyczniania kształcenia w zawodach medycznych. Pięć lat temu katowicka uczelnia wprowadziła do programu nauczania symulację medyczną z wykorzystaniem zaawansowanych fantomów pacjenta.

„Dzięki zastosowaniu oprogramowania dostarczonego przez firmę Asseco będziemy mieli możliwość komputerowej symulacji pełnego procesu obsługi pacjenta – od momentu przyjęcia go na oddział szpitalny, poprzez wykonanie wszystkich możliwych procedur medycznych wymagających odnotowania w systemie informatycznym wraz z budowaniem historii choroby, obsługą badań laboratoryjnych i wystawieniem elektronicznych recept – aż po wypis. Dzięki temu studenci będą opuszczali naszą uczelnię nie tylko z kompleksową wiedzą, jak pomagać pacjentowi, ale również z praktyczną umiejętnością obsługi narzędzi informatycznych, z którymi z dużym prawdopodobieństwem zetkną się w swoim przyszłym miejscu pracy” – podkreśliła prof. dr hab. n. med. Joanna Lewin-Kowalik, prorektor ds. studiów i studentów SUM.

W opinii władz Śląskiego Uniwersytetu Medycznego korzystanie z technologii informatycznych w placówkach ochrony zdrowia staje się standardem. Ogromna liczba danych oraz potrzeba kompleksowej obsługi pacjenta sprawia, że coraz więcej szpitali i przychodni korzysta z zaawansowanych systemów informatycznych. A to oznacza, że aby w pełni wykształcić pracownika ochrony zdrowia, uczelnie medyczne muszą zaopatrzyć absolwentów w nowe umiejętności.

 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze

Polecamy

Newsletter

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Pulsu Medycyny.
Podaj swój email.