NIL o oświadczeniach dot. gotowości do podjęcia dodatkowych dyżurów lekarskich

Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Maciej Hamankiewicz wystąpił do Głównego Inspektora Pracy Wiesława Łyszczka z prośbą o przeprowadzenie kontroli przestrzegania przepisów prawa pracy w Wojewódzkim Szpitalu Podkarpackim im. Jana Pawła II w Krośnie.

Powodem pisma skierowanego przez Macieja Hamankiewicza był artykuł, , który ukazał się w dniu 29 listopada 2017 r. w dzienniku „Rzeczpospolita”, w rubryce: Prawo co dnia, pod tytułem „Nie chcą pracować ponad normy”.

Z treści wspomnianego artykułu wynika, że dyrektor szpitala wymaga od zatrudnianych lekarzy i lekarzy rezydentów podpisywania oświadczeń „o gotowości do podjęcia dodatkowych dyżurów lekarskich ponad liczbę wynikającą z programu specjalizacji na zasadach określonych przez pracodawcę”.

Jak podkreśla prezes NRL, takie postępowanie stoi w oczywistej sprzeczności z treścią art. 96 ustawy o działalności leczniczej (Dz. U. z 2016 r., poz. 1638), który mówi, że świadczenie przez lekarzy pracy w wymiarze przekraczającym 48 godzin tygodniowo jest dobrowolne, a pracodawca nie może podejmować działań dyskryminujących wobec pracowników, którzy nie wyrazili takiej zgody.

Wymaganie podpisania oświadczeń o wskazanej powyżej treści jest działaniem dyskryminującym pracowników, którzy nie chcą świadczyć pracy w wymiarze przekraczającym wymiar określony w ustawie. Może to zniechęcać lekarzy do ubiegania się o zatrudnienie w tym szpitalu, a w przypadku lekarzy już tam zatrudnionych wywoływać obawy co do konsekwencji wycofania zgody na pracę w zwiększonym wymiarze czasu. 

Maciej Hamankiewicz zwrócił się także z prośbą o powiadomienie Naczelnej Izby Lekarskiej o wynikach przeprowadzonej kontroli. 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze

Polecamy

Newsletter

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Pulsu Medycyny.
Podaj swój email.