Bez badań nie można skutecznie leczyć chorych

Maja Marklowska-Dzierżak

"Wielu regulatorów zapomina, że jeśli chcemy skutecznie leczyć pacjentów, musimy mieć wiedzę. Są granice tego, co może rozpoznać nawet najlepszy lekarz wyłącznie na podstawie wywiadu lekarskiego" - mówi Serge Bernasconi, prezes MedTech Europe.

Według niego dzięki technologiom medycznym można dzisiaj dowiedzieć się bardzo dużo o stanie pacjenta i jego chorobie, a rezygnacja z nich jest błędem. Tymczasem wielu lekarzy albo jest na to ślepych, albo powtarzają, że to kosztuje, choć nie jest to prawda. Bo technologie medyczne stanowią zaledwie 7,5 proc. wszystkich wydatków ponoszonych na opiekę zdrowotną, a aż w 70-80 proc. mogą zaważyć na dalszym postępowaniu medycznym.

"Cały system korzysta na tym, czym zajmuje się branża technologii medycznych. Gdybyśmy w pełni korzystali z tego, co ma nam do zaoferowania, to najprawdopodobniej bylibyśmy w stanie zaoszczędzić 30 proc. wszystkich wydatków ponoszonych na opiekę medyczną na świecie" - stwierdził Serge Bernasconi, który uczestniczył w spotkaniu prasowym "Jak medycyna laboratoryjna może istotnie zmniejszyć koszty leczenia w Polsce w perspektywie zaledwie kilku lat?", zorganizowanej 23 listopada w Warszawie przez Izbę Producentów i Dystrybutorów Diagnostyki Laboratoryjnej.

Jeśli, jak twierdzi Bernasconi, pacjenci nie będą kierowani na badania diagnostyczne, będą źle leczeni. Choroba będzie się u nich nadal rozwijała, pojawią się powikłania.

"Dzięki badaniom możemy dzisiaj przewidzieć, jak pacjent odpowie na leczenie. Jest to bardzo ważne zwłaszcza w onkologii, ponieważ pozwala uniknąć bardzo trudnego leczenia, które może w konsekwencji nie przynieść żadnej korzyści" - powiedział dyrektor MedTech Europe. 

Dodał, że diagnostyka to najlepsza inwestycja, jaką można poczynić. "To argument, którym posługuję się w rozmowach z decydentami" - podsumował.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze

Polecamy

Newsletter

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Pulsu Medycyny.
Podaj swój email.