Rusza największe w Polsce badanie bezdechu sennego

W ramach największego w Polsce programu badań bezdechu sennego, przebadanych zostanie prawie 5 tys. pacjentow. Do tej pory w kraju nie przeprowadzano tak dużego badania. Akcja została rusza dzięki współpracy Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku i firmy telemedycznej Infoscan S.A.

Uczelnia za pomocą urządzenia MED Recorder rozpoczęła badanie grupy 150 osób, a docelowo zamierza przebadać 5 tysięcy osób pacjentów pod kątem bezdechu sennego. 

"Wierzymy, że dzięki współpracy z tym ośrodkiem naukowym robimy istotny krok w kierunku zwiększenia świadomości Polaków o zagrożeniach związanych z bezdechem sennym – tłumaczy Jacek Gnich, Prezes Infoscan.

Współpraca z Uniwersytetem Medycznym w Białymstoku świadczy o pozytywnym zweryfikowaniu technologii Spółki służącej do diagnostyki bezdechu sennego oraz zastosowaniu rozwiązań Infoscan badaniu kohortowym w ramach projektu Białystok PLUS.  

Współpraca Infoscan z Uniwersytetem Medycznym w Białymstoku nie wymaga dodatkowych nakładów inwestycyjnych. Firma zajmuje się dostawą urządzeń, akwizycją i analizą danych, sporządzaniem raportów i zapewnieniem „surowych” danych do celów naukowych, wynikających ze specyfiki programu Białystok PLUS.

Bądż czujny!

Szczególnie narażeni na bezdech senny są mężczyźni po 40. roku życia, którzy mocno chrapią, ludzie z nadciśnieniem, nadwagą oraz otyłe kobiety po 55. roku życia, czyli w okresie menopauzy, które cierpią na zbyt wysokie ciśnienie i maja problemy z gospodarką hormonalną.

W Polsce na bezdech senny cierpi ok. 100 tys. osób. Chorzy wymagają konsultacji lekarskiej, np. pulmonologa, oraz wizyty w tzw. laboratorium snu.

Aby się przebadać pod kątem bezdechu sennego, pacjent zostaje na noc w szpitalu. Zostanie podłączony do specjalnych urządzeń, które będą monitorować parametry snu (PSG). Składają się na nie: EKG, badającego miarowość pracy serca, EEG – bioelektryczną aktywność mózgu, EMG – ocenę napięcia mięśniowego oraz EOG – ruchy gałek ocznych. `

 

 

 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze

Polecamy

Newsletter

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Pulsu Medycyny.
Podaj swój email.