BMJ: kawa zmniejsza ryzyko wielu chorób

Zdecydowana większość badań naukowych na temat kawy mówi o jej dobroczynnym wpływie na zdrowie niż szkodliwości - wynika z analizy, której wyniki opublikował BMJ (British Medical Journal). Naukowcy twierdzą, że wcale nie przesadzamy pijąc nawet trzy filiżanki dziennie (choć nie dotyczy to kobiet w ciąży).

Wielu lekarzy przestrzega przed piciem kawy. Okazuje się jednak, że jedna z najpopularniejszych używek  świata oprócz tego, że podnosi ciśnienie, zawiera mykotoksyny, wypłukuje magnez z organizmu i powoduje uzależnienie (wszystko to głównie za sprawą zawartej w niej kofeiny), ma więcej dobroczynnych niż niekorzystnych dla zdrowia właściwości. I nie chodzi tylko o to, że każdego postawi na nogi.

Amatorzy porannego espresso, którzy na tej jednej filiżance dziennie nie poprzestają, dostali właśnie pełne przyzwolenie. Od naukowców.

– Picie kawy wydaje się całkowicie bezpieczne w granicach współczesnych nawyków związanych z jej konsumpcją – twierdzą brytyjscy naukowcy, którzy niedawno opublikowali wyniki swojej analizy w prestiżowym brytyjskim piśmie medycznym The BMJ (British medical journal).

Ich zdaniem trzy filiżanki małej czarnej dziennie zmniejszają ryzyko wcześniejszej śmierci oraz wystąpienia choroby serca, a także zachorowania na cukrzycę, chorobę wątroby, demencję i niektóre typy raka. Zespół badaczy (specjaliści od zdrowia publicznego i hepatologii) wysnuł takie wnioski na podstawie wnikliwej analizy dwustu osiemnastu dotychczas zrealizowanych na całym świecie badań naukowych na temat wpływu kawy na zdrowie człowieka. Cześć z nich przeprowadzono na podstawie obserwacji, ale kilkanaście to próby kliniczne, które dają twarde dowody na związki pomiędzy zmiennymi.

–  Trzy filiżanki dziennie mogą przysporzyć więcej korzyści niż zagrożeń. Wyjątkiem są tylko kobiety w ciąży i te które maja tendencję do załamań nerwowych – podsumowują Brytyjczycy.

Czytaj też: Filiżanka kawy dziennie może uratować ci wzrok >>>

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze

Polecamy

Newsletter

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Pulsu Medycyny.
Podaj swój email.