Prof. Wylęgała wśród 10 ekspertów chińskiej prowincji Hebei

Prof. dr hab. n. med. Edward Wylęgała, kierownik Katedry i Oddziału Klinicznego Okulistyki Wydziału Lekarskiego z Oddziałem Lekarsko-Dentystycznym w Zabrzu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, jest jedynym Polakiem, który został nominowany do zaszczytnego grona 10 zagranicznych ekspertów programu One Hundred Foreign Experts Plan.

Projekt ma na celu zgromadzenie intelektualistów z całego świata wokół rozwoju chińskie prowincji Hebei, która przygotowuje się do Zimowych  Igrzysk Olimpijskich w 2022 roku. W związku z ich organizacją, w marcu 2013 roku ogłoszono konkurs na 10 zagranicznych ekspertów, do którego zgłosiło się ponad 30 osób. Recenzentami ich aplikacji byli eksperci z Chin, a wybór najlepszej dziesiątki koordynowały departamenty Edukacji, Finansowy, Nauki i Technologii oraz Spraw Zagranicznych prowincji Hebei.

Prof. Edward Wylęgała zaproponował wprowadzenie innowacyjnych technik operacyjnych w zakresie okulistyki, obejmujących przeszczepy warstwowe rogówki, przeszczepy rąbkowych komórek macierzystych, chirurgię jaskry, chirurgię zaćmy oraz prace badawcze nad genetyką wrodzonych chorób oczu. Jego propozycja na tyle spodobała się chińskim ekspertom, że zdecydowali się zakwalifikować go do zwycięskiej dziesiątki. W tej grupie znalazł się także George F. Smoot, amerykański astrofizyk i kosmolog, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki (2006) .

W związku z nominacją  prof. Edwarda Wylęgały, Szpital Okulistyczny w Xingtaii, z którym od lat współpracuje, otrzymał środki finansowe na realizację przedstawionego przez niego programu na lata 2018-2019.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze

Polecamy

Newsletter

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Pulsu Medycyny.
Podaj swój email.