OZZL: wypowiedzenie opt-out to nie protest

Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy wzywa wszystkich lekarzy w Polsce do dostosowania czasu pracy do obowiązujących norm , czyli pracy przez 48 godzin tygodniowo wraz z nadgodzinami i dyżurami. "Przepracowani i nadmiernie zmęczeni lekarze są zagrożeniem dla siebie i swoich pacjentów" - czytamy w oświadczeniu.

Lekarze zatrudnieni na podstawie umowy o pracę powinni wypowiedzieć tzw. klauzulę opt –out (jeśli ją wcześniej podpisali) i powinni to zrobić do końca listopada br..

Złożone w odpowiednim terminie wypowiedzenie zacznie być skuteczne 1 stycznia 2018.  Obowiązujący miesięczny okres wypowiedzenia klauzuli opt – out jest ustalony ustawowo." Żaden przepis niższego rzędu, również umowa między pracownikiem a pracodawcą, nie może przewidywać mniej korzystnych rozwiązań dla pracownika (czyli dłuższego okresu wypowiedzenia klauzuli opt-out ) niż przepisy ustawowe" - przypomina OZZL.

Lekarze zatrudnieni na podstawie umowy cywiln- prawnej powinni – w trybie przewidzianym w tej umowie – wypowiedzieć pracę powyżej 48 godziny tygodniowo.

Prawo lekarza

Zarząd przypomina, że wypowiedzenie klauzuli opt-out jest normalnym korzystaniem z uprawnień przysługujących lekarzowi. "Nie jest protestem, ani tym bardziej radykalnym protestem, jak to próbują przedstawić niektórzy politycy partii rządzącej. Nie jest też porzucaniem chorych” - przekonuje Krzysztof Bukiel.

OZZL przypomina, że lekarz, który nie podpisał klauzuli opt-out albo ją wypowiedział, pracuje  znacznie dłużej niż przeciętny pracownik w Polsce. 

"Jeżeli w takiej sytuacji, szpitale w Polsce nie będą w stanie normalnie funkcjonować, to dowodzi głębokiej patologii systemu publicznej ochrony zdrowia. Winę za to ponoszą kolejne rządy RP, z obecnym włącznie, bo nie potraktowały one problemów publicznej ochrony zdrowia w sposób poważny" - dodaje. 

 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze

Polecamy

Newsletter

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Pulsu Medycyny.
Podaj swój email.