Dopalacze jak narkotyki - nowy projekt MZ

Resort zdrowia opublikował projekt nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. Zgodnie z proponowanymi zmianami, za posiadanie grozić będzie grzywna, a nawet pozbawienie wolności do trzech lat.

Ograniczenie zagrożeń stwarzanych przez środki zastępcze i nowe substancje psychoaktywne stanowi jedno z największych wyzwań w kontekście zdrowia publicznego. 

Zaproponowane przez ministerstwo zdrowia zmiany mają na celu objęcie nowych substancji psychoaktywnych podobną kontrolą, jaką objęte są środki odurzające i środki psychotropowe. 

Za sprzedaż zakazanych substancji psychoaktywnych będzie groziło nawet do 12 lat więzienia. Za nakłanianie małoletniego do spożycia takiej substancji będzie można trafić za kratki na 8 lat, a jeśli zrobi się w to w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, kara wzrośnie do lat 10. 

Ma powstać specjalny rejestr zatruć i zgonów spowodowanych przez te środki. Jeśli do placówki medycznej trafi pacjent, który zatruł się dopalaczami, personel będzie miał obowiązek poinformować powiatowego inspektora sanitarnego w ciągu 48 godzin.  Każdy inspektor będzie zobowiązany do końca marca zgłosić raport podsumowujący zgłoszenia, który trafi w ręce Głównego Inspektora Sanitarnego. 

Nowe przepisy mają także zapewnić pomoc osobom uzależnionym od dopalaczy. Resort zdrowia proponuje, by uzależnienie od nowych substancji psychoaktywnych podlegało leczenie i rehabilitacji - tak samo, jak uzależnienie od narkotyków. 

 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze

Polecamy

Newsletter

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Pulsu Medycyny.
Podaj swój email.