Sesja dla chorych na raka płuca

Maja Marklowska-Dzierżak

W Warszawie rozpoczęła się dzisiaj trzydniowa XI Konferencja Polskiej Grupy Raka Płuca. Po raz pierwszy zaproszono na nią chorych i ich bliskich, dla których zorganizowano specjalną sesję.

Uczestnicy spotkania mieli okazję dowiedzieć się od najlepszych specjalistów zajmujących się leczeniem raka płuca, jakie są możliwości diagnozowania i leczenia tego nowotworu i dlaczego nie powinni sięgać po tzw. metody alternatywne, które nie mają dowiedzionej naukowo skuteczności w leczeniu nowotworów. Stosowanie ich równocześnie z leczeniem konwencjonalnym może być bardzo niebezpieczne, a rezygnacja z zalecanych przez lekarzy sposobów leczenia odbiera szanse na wydłużenie życia.

Dr n. med. Marta Mańczuk, kierownik Pracowni Prewencji Pierwotnej Nowotworów w Centrum Onkologii-Instytucie im. M. Skłodowskiej-Curie w Warszawie, radziła pacjentom, by sięgali po wiarygodne informacje na temat skuteczności niekonwencjonalnych metod publikowane w języku angielskim na stronie amerykańskiego Narodowego Instytutu Raka (www.cam.cancer.gov) lub po polsku na stronie Ligi Walki z Rakiem (www.ligawalkizrakiem.pl/rak-niekonwencjonalnie).

Lekarze zachęcali też chorych do pobrania bezpłatnej aplikacji edukacyjnej PulmoInfo, zawierającej praktyczne porady przydatne przed rozpoczęciem leczenia, szczegółowe informacje na temat poszczególnych jego etapów oraz postępowaniu po zakończeniu terapii. Treści umieszczone na aplikacji redaguje i na bieżąco aktualizuje zespół specjalistów. Jej twórcą jest Polska Grupa Raka Płuca - stowarzyszenie powołane z inicjatywy onkologów, torakochirurgów, pulmonologów i patologów.

 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze

Polecamy

Newsletter

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Pulsu Medycyny.
Podaj swój email.