O szczepieniach dzieci w sieci

Kobiety w ciąży, które czytały na temat szczepień m.in. w mediach społecznościowych monitorowanych przez eksperta zajmującego się tą tematyką, były bardziej skłonne do szczepienia swoich dzieci niż te, które nie korzystały z takich informacji - wynika z badania opublikowanego na łamach "Pediatrics".

Naukowcy badali wpływ przekazu internetowego wśród przyszłych rodziców na liczbę wykonanych szczepień w grupie 888 niemowląt urodzonych w Kolorado (USA).

Wyniki tego badania sugerują, że media społecznościowe mogą uzupełniać bezpośredni przekaz lekarzy w czasie wizyt szczepiennych. Powszechnie wiadomo, że pacjenci korzystają z Internetu szukając tam informacji na tematy dotyczące zdrowia. Lekarze mogą walczyć z dezinformacją, wskazując swoim pacjentom strony internetowe, gdzie można znaleźć wiarygodne i oparte na faktach informacje oraz wyjaśnić w bezpośrednim przekazanie z ekspertem wszystkie obawy i wątpliwości

Badacze stworzyli stronę internetową, na której umieszczali proste do zrozumienia i przyswojenia informacje na temat ryzyka i korzyści związanych ze szczepieniami, zalecanych schematów szczepień, składników szczepionek i zasad związanych z ich stosowaniem.

Na stronie funkcjonował także moderowany przez eksperta blog, forum dyskusyjne, czat i stronę „Zadaj pytanie”, za pośrednictwem których to kanałów rodzice mogli zadawać ekspertom pytania dotyczące szczepionek.

Uczestnicy badania zostali losowo przydzieleni do trzech grup: korzystających ze strony internetowej z informacjami o szczepionkach oraz ww interaktywnymi elementami mediów społecznościowych, jedynie strony internetowej lub klasycznego przekazu informacji o szczepieniach w gabinecie. Przez 200 dni monitorowano później dzieci mam, które wzięły udział w badaniu. Oceniano liczbę wykonanych szczepień. Niemowlęta rodziców, którzy korzystali z porad poprzez media społecznościowe dwukrotnie częściej miały wykonane wszystkie rekomendowane szczepienia w porównaniu z rodzicami, którzy z takich kanałów przekazu nie korzystali.

Informacje na temat szczepień przekazywane są najczęściej po urodzeniu dziecka, w czasie kolejnych wizyt kontrolnych u lekarza. Wyniki badania pokazują, że interaktywny przekaz informacji na temat szczepień dla rodziców jeszcze przed narodzinami dziecka może pozytywnie wpływać na ich postawy dotyczące szczepień dziecka w przyszłości.

 

Źródło: Glanz J.M. i wsp. Web-based Social Media Intervention to Increase Vaccine Acceptance: A Randomized Controlled Trial. Pediatrics. 2017; 140(6):e20171117

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze

Polecamy

Newsletter

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Pulsu Medycyny.
Podaj swój email.