Chorzy na raka płuca chcą być leczeni nowocześnie i skutecznie

Skuteczniejszych działań profilaktycznych, lepszej organizacji diagnostyki i leczenia oraz dostępu do nowoczesnych terapii domagają się chorzy na raka płuca. "Jako koalicja organizacji zrzeszających chorych na nowotwory, chcemy zwrócić uwagę na dramatyczną sytuację pacjentów w rakiem płuca" - podkreślają.

Listopad jest miesiącem świadomości raka płuca, który w Polsce zbiera ogromne żniwo. Co roku zapada na niego około 22 tys. osób i prawie tyle samo z jego powodu umiera. "Aż 25 proc. wszystkich zgonów z powodu chorób nowotworowych spowodowanych jest rakiem płuca. Z jego powodu umiera więcej osób niż na raka jelita grubego, piersi i gruczołu krokowego łącznie. Tymczasem wydatki na innowacyjne leki finansowane w ramach programów lekowych stanowią zaledwie 3,7 proc. wydatków na wszystkie programy lekowe w onkologii, a ostatnia zmiana na liście leków refundowanych nie poprawiła znacząco tych proporcji" - poinformowali szefowie organizacji pacjenckich, działających na rzecz chorych na nowotwory.

Wprawdzie od 1 listopada refundowany jest nowy lek dla pacjentów z zaawansowanym, niedrobnokomórkowym rakiem płuca z mutacją EGFR z mutacją T790M, która spowodowała oporność na leczenie I linii, jednak może z niego skorzystać nieliczna grupa chorych. "Refundacja jednej z brakujących terapii to zdecydowanie za mało. Na swoją szansę na skuteczne leczenie nadal czekają pacjenci kwalifikujący się do nowoczesnych terapii antyangiogennych i immunokompetentnych" - przypominają prezesi Stowarzyszenia Walki z Rakiem Płuca, Ruchu Społecznego Polskie Amazonki i Fundacji Onkologicznej Alivia. 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze

Polecamy

Newsletter

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Pulsu Medycyny.
Podaj swój email.