24 mln zł na programy profilaktyczne dla UMB

Uniwersytet Medyczny w Białymstoku otrzymkał ponad 24 mln zł dofinansowania na realizację projektów profilaktycznych, m.in. na szczepionki przeciwko kleszczowemu zapaleniu mózgu. Wspólnie z Białostockim Centrum Onkologii pomoże osobom po chorobie nowotworowej w powrocie do sprawności.

Uniwersytet Medyczny (UMB) będzie głównym podmiotem w trzech programach. Pierwszy będzie dotyczył profilaktyki chorób powodowanych przez kleszcze i eliminowania ich skutków w tych grupach zawodowych, które są na to najbardziej narażone. UMB będzie też odpowiadać za program profilaktyki zaburzeń nerwicowych związanych ze stresem u osób pracujących, a także za program poprawy zdrowia osób pracujących - poinformowała uczelnia w komunikacie na swojej stronie internetowej.

Jak powiedziała koordynator programu profilaktyki chorób odkleszczowych dr hab. Anna Malinowska-Moniuszko z Kliniki Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji UMB, z programu skorzysta  ok. 12 tys. osób z trzech powiatów, w których najwięcej osób zapada na choroby odkleszczowe. 

Zaznaczyła, że dotyczyć to będzie osób zajmujących się rolnictwem, łowiectwem i rybactwem. W projekcie nie ma leśników, którzy - jak wskazała - są obowiązkowo szczepieni w ramach wykonywania zawodu. W ramach programu będą też zajęcia edukacyjne.

Białostockie Centrum Onkologii wspólnie z Uniwersytetem Medycznym w Białymstoku oraz ze szpitalem w Bielsku Podlaskim pomoże w powrocie do zdrowia osobom, które chorowały na nowotwór po 2016 r. lub zachorują w kolejnych latach (do 2021 r.), bo do tego czasu będzie realizowany projekt. Pacjenci mają mieć większy dostęp do rehabilitacji zdrowotnej, szkoleń, edukacji - poinformowała PAP rzeczniczka Białostockiego Centrum Onkologii Monika Mróz.

 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze

Polecamy

Newsletter

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Pulsu Medycyny.
Podaj swój email.