Wyższe kary za prowadzenie nielegalnych domów opieki

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska poinformowała, że nowelizacja ustawy o pomocy społecznej i o ochronie zdrowia psychicznego przewiduje m.in. zaostrzenie kar do nawet 40 tys. dla osób, które prowadzą bez zezwolenia placówki całodobowej opieki.

Tagi

prawo

MRPiPS chce poprawić bezpieczeństwo i warunki pobytu osób starszych i osób niepełnosprawnych w całodobowych placówkach działających legalnie. 

 "Podjęliśmy trud znowelizowania tych przepisów, pamiętając ubiegłoroczne przypadki zagrożenia zdrowia i życia osób starszych, przewlekle chorych, niepełnosprawnych, które przebywały w całodobowych placówkach opieki, w placówkach nielegalnie działających. Pamiętamy to uczucie bezradności wobec tych sytuacji" - powiedziała minister Rafalska.

Ministerstwo proponuje wprowadzenie zakazu przyjmowania do takich placówek osób małoletnich i ograniczenie liczby podopiecznych w jednej placówce do maksymalnie stu osób. Proponuje też wprowadzenie wymogów co do kwalifikacji, jakie muszą spełniać pracownicy wykonujący usługi opiekuńcze. 

Nowe przepisy przewidują, że wojewoda będzie miał możliwość cofnięcia zezwolenia na prowadzenie domów całodobowej opieki. "Chcemy wprowadzić również wykaz, rejestr nałożonych kar. Tak, żeby osoby, które szukają placówki, gdzie najbliżsi mieliby opiekę, wiedzieli, czy ta placówka do tej pory działała zgodnie z prawem, czy były w niej jakieś nieprawidłowości, czy była wcześniej karana" - dodała Rafalska.

Coraz więcej podopiecznych

Wiceminister rodziny i pracy Elżbieta Bojanowska przypomniała, że coraz więcej osób starszych będzie potrzebowało pomocy i przebywało w placówkach całodobowej opieki. "Dlatego naszym zadaniem jest zapewnienie im maksymalnego poczucia bezpieczeństwa w tych placówkach, a także ich rodzinom" - powiedziała.

Zwróciła uwagę, że proponowane zmiany poszerzą katalog możliwości zwolnienia z opłat za pobyt w domu pomocy społecznej.

Resort chce, by projektowana ustawa weszła w życie po 30 dniach od dnia ogłoszenia, z tym, że przepisy dotyczące placówek zapewniających całodobową opiekę osobom niepełnosprawnym, przewlekle chorym lub osobom w podeszłym wieku, z uwagi na fakt, że odnoszą się między innymi do podmiotów prowadzących działalność gospodarczą, zaczęłyby obowiązywać 1 czerwca 2018 r.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze

Polecamy

Newsletter

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Pulsu Medycyny.
Podaj swój email.