Polski Nobel dla profesora z GUMed

Prof. Piotr Trzonkowski został laureatem tzw. Polskiego Nobla w zakresie nauk o życiu i o Ziemi. Terapia opiera się na własnych komórkach pacjenta, pobranych, namnożonych i ponownie podanych. Fundacja na rzecz Nauki Polskiej przyznała nagrody po raz 26.

Komórki TREG osłabiają działanie układu odpornościowego, który niszczy własne organy chorego, np. trzustkę u dzieci chorych na cukrzycę. 

Nagrody fundacji cieszą się opinią najważniejszego wyróżnienia naukowego w Polsce. Tegorocznymi laureatami zostało czterech wybitnych polskich uczonych – prof. Piotr Trzonkowski, prof. Daniel Gryko, prof. Andrzej Trautman oraz prof. Krzysztof Pomian.

Nagrody Fundacji (200 tys.) są przyznawane za szczególne osiągnięcia i odkrycia naukowe, które przesuwają granice poznania i otwierają nowe perspektywy poznawcze, wnoszą wybitny wkład w postęp cywilizacyjny i kulturowy naszego kraju.  

W 2012 r. prof. Trzonkowski zakwalifikował się do II etapu konkursu Złoty Skalpel z projektem "Komórkowa szczepionka przeciw cukrzycy typu 1 oparta na limfocytach T regulatorowych". 

 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze

Polecamy

Newsletter

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Pulsu Medycyny.
Podaj swój email.