Odkryto dwa kluczowe białka dla rozwoju malarii

Najbardziej zjadliwy gatunek pierwotniaka wywołującego malarię u ludzi, zarodziec sierpowaty (Plasmodium falciparum), potrzebuje dwóch białek do zainfekowania erytrocytów - odkryli naukowcy z National Institutes of Health (NIH).

Chodzi o plazmoproteiny IX i X, dwa spośród 10 typów białek wytwarzanych przez P. falciparum w procesach metabolicznych i innych. Ich rola, jak pokazuje badanie, jest kluczowa w rozwoju malarii wywołanej przez zarodźca sierpowatego.

Zespół naukowców z Eunice Kennedy Shriver National Institute of Child Health and Human Development (NICHD) i Washington University School of Medicine w Saint Louis opracował w warunkach laboratoryjnych pierwotniaki malarii pozbawione tych dwóch białek i porównał je z tymi, które je zawierają.

Plazmoproteinę IX badacze odkryli w wyspecjalizowanych strukturach komórkowych zarodźca sierpowatego, uczestniczących w infekcji czerwonych krwinek. Pierwotniaki pozbawione tego białka miały wadliwe struktury komórkowe. Z kolei plazmoproteina X została odnaleziona w egzonemach - małych pęcherzykach ułatwiających pasożytom malarii opuszczenie zainfekowanych komórek. Jak się okazało, białko to przetwarza inne ważne białko - SUB1. Pierwotniaki pozbawione plazmoproteiny X nie były w stanie przetworzyć SUB1, zainfekować erytrocytów ani opuścić komórek po ich namnożeniu.

Naukowcom udało się również zidentyfikować trzy potencjalne leki przeciwmalaryczne działające na białko X. Jeden z nich, nazwany przez nich CWHM-117, został już przetestowany na mysim modelu malarii. Odkrycie białek niezbędnych do zainfekowania krwinek czerwonych może pomóc w jego zmodyfikowaniu w celu zwiększenia skuteczności. Poza tym pasożyty pozbawione białek IX i X mogą zostać wykorzystane do wyselekcjonowania kandydatów na leki w celu zidentyfikowania nowych substancji przeciwmalarycznych.

Wyniki badania naukowców opublikowano w najnowszym  numerze „Science”. Niosą one nadzieję na wynalezienie skutecznych leków przeciwmalarycznych, na które czekają zwłaszcza mieszkańcy Azji Południowo-Wschodniej, gdzie najbardziej zjadliwy gatunek pierwotniaka malarii uodpornił się już na stosowane do tej pory leki.  

 

 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze

Polecamy

Newsletter

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Pulsu Medycyny.
Podaj swój email.