Kardioznacznik w II fazie badań klinicznych

Synektik, wiodący w regionie Europy Środkowo-Wschodniej producent i dostawca inteligentnych produktów stosowanych w onkologii, kardiologii i neurologii, poprzez podanie preparatu włączył pierwszego pacjenta do II fazy badań klinicznych innowacyjnego w skali światowej radioznacznika do diagnostyki perfuzji mięśnia sercowego („kardioznacznik”), znajdującego zastosowanie w diagnostyce choroby wieńcowej. Badania tej fazy prowadzone są w polskich ośrodkach badawczych, a finansowane z grantu Horyzont 2020.

Kardioznacznik, innowacyjny znacznik do diagnostyki izotopowej PET-CT, umożliwia pomiar przepływu krwi przez mięsień sercowy. Pozwala przeprowadzić analizę stanu zdrowia pacjenta i jego rokowania po przebytym zawale mięśnia sercowego i w chorobie niedokrwiennej serca oraz ocenić stopień zaawansowania zmian miażdżycowych w tętnicach wieńcowych. Cechuje się lepszymi właściwościami fizykochemicznymi pozwalającymi na dokładniejszą diagnostykę w porównaniu ze stosowanymi obecnie metodami diagnostycznymi.

Celem II fazy badań klinicznych jest ocena wartości diagnostycznej badanego produktu jako bezpiecznego znacznika do wykrywania zaburzeń perfuzji mięśnia sercowego u pacjentów z podejrzewaną lub stwierdzoną chorobą wieńcową.

Dzięki bezzwrotnej, niewymagającej wkładu własnego dotacji w wysokości 15,7 mln zł otrzymanej z programu Horyzont 2020, firma posiada zabezpieczone pełne finansowanie niezbędne do przeprowadzenia II fazy badań.

Strategicznym rynkiem w przypadku kardioznacznika będą dla Synektik Stany Zjednoczone. Każdego roku wykonywanych jest tam kilkanaście milionów procedur kardiologicznych z użyciem radioznaczników, z czego ok. 80 proc. dotyczy perfuzji mięśnia sercowego. Rynkowe prognozy wskazują, że sprzedaż radiofarmaceutyków PET i SPECT w USA rośnie każdego roku o ok. 20 proc., i w 2022 r. osiągnie wartość 6,5 mld dol. W 2015 r. firma uzyskała na terenie USA patent, który będzie obowiązywał do końca 2031 r.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze

Polecamy

Newsletter

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Pulsu Medycyny.
Podaj swój email.