Jednoczesna transplantacja serca i nerki

Przeszczepienie serca i nerki 38-letniemu pacjentowi z przewlekłą, schyłkową niewydolnością serca i nerek rozpoczęło program jednoczesnej transplantacji obu narządów w warszawskim Instytucie Kardiologii. 15 lat temu podobny zabieg przeprowadzono w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu.

38-letni mężczyzna chorował od 2013 roku. Z powodu wieloletniej schyłkowej niewydolności serca nie kwalifikował się do przeszczepu nerek, natomiast niewydolność nerek była u niego przeciwwskazaniem do wykonania przeszczepu serca. Lekarze nie mieli dla niego żadnej innej propozycji...Sytuacja chorego zmieniła się jednak diametralnie, kiedy po roku przygotowań w Instytucie Kardiologii uruchomiono program jednoczesnej transplantacji serca i nerki. 

Najpierw zespół kardiochirurgów Instytutu Kardiologii pod kierunkiem prof. Mariusza Kuśmierczyka przeszczepił mu serce, a następnie, w 10. dobie po transplantacji serca, zespół chirurgów z Kliniki Chirurgii Ogólnej i Transplantacyjnej WUM działającej w Szpitalu Klinicznym Dzieciątka Jezus w Warszawie, kierowanej przez dr. hab. n. med. Macieja Kosieradzkiego, przeszczepił mu nerkę. Odbyło się to we współpracy z nefrologami z Kliniki Immunologii, Transplantologii i Chorób Wewnętrznych WUM kierowanej przez prof. Leszka Pączka. W proces kwalifikacji do przeszczepienia obu narządów zaangażowane były również dwie inne jednostki WUM: Klinika Chorób Wewnętrznych i Kardiologii z Centrum Diagnostyki i Leczenia Żylnej Choroby Zakrzepowo-Zatorowej, kierowana przez prof. Piotra Pruszczyka, oraz Klinika Medycyny Transplantacyjnej, Nefrologii i Chorób Wewnętrznych, kierowana przez prof. Magdalenę Durlik.

„Po roku przygotowań, wspólnie z lekarzami z Kliniki Chirurgii Ogólnej i Transplantacyjnej WUM Szpitala Klinicznego Dzieciątka Jezus w Warszawie, przeprowadziliśmy pierwszą transplantację serca i nerki. Transplantacja serca odbyła się trzy tygodnie temu. Z powodu pierwotnej niewydolności przeszczepionego narządu nie udało się od razu przeszczepić nerki. Trafiła do alternatywnego biorcy. U pacjenta zastosowaliśmy wówczas mechaniczne wspomaganie krążenia, które pozwoliło zregenerować przeszczepione serce. Transplantacja nerki miała miejsce w 10. dobie po transplantacji serca” - powiedział podczas dzisiejszej konferencji prasowej prof. dr hab. n. med. Mariusz Kuśmierczyk, konsultant wojewódzki w dziedzinie kardiochirurgii. Dodał, że w trakcie kwalifikacji do dwunarządowej transplantacji jest już czterech kolejnych pacjentów.

„Jest to ważny moment w rozwoju programu transplantacji w Instytucie Kardiologii, który wprowadzony został przez prof. Zbigniewa Religę w 2001 roku. Przeprowadzone w Instytucie pierwsze przeszczepienie serca i nerki u jednego pacjenta jest szansą dla szczególnej grupy chorych z niewydolnością dwóch narządów, dla której dotychczas nie było żadnej opcji terapeutycznej. Jest to również kolejny krok w rozwoju możliwości transplantacyjnych Instytutu. Planujemy rozbudować część Instytutu przeznaczoną do leczenia chorych z niewydolnością serca, wymagających mechanicznego wspomagania krążenia czy transplantacji. Umowa na finansowanie tej inwestycji została podpisana w Ministerstwie Zdrowia półtora tygodnia temu” - powiedział dr hab. n. med. Tomasz Hryniewiecki, dyrektor Instytutu Kardiologii w Warszawie. 

Jednoczesna transplantacja serca i nerki u 38-letniego pacjenta była drugą tego typu operacją w Polsce. Pierwszego i jedynego dotąd jednoczesnego przeszczepienia serca i nerki dokonano w 2002 roku w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu.

 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze

Polecamy

Newsletter

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Pulsu Medycyny.
Podaj swój email.