Nowatorska operacja wszczepienia implantu ślimakowego metodą Skarżyńskiego

Pierwszą w Europie Środkowo-Wschodniej operację wszczepienia implantu ślimakowego HiRes Ultra z użyciem nowej elektrody HiFocus SlimJ przeprowadził prof. dr hab. n. med. Henryk Skarżyński w Światowym Centrum Słuchu Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu w Kajetanach k. Warszawy.

HiFocus SlimJ jest prostą elektrodą o małej średnicy. Taka konstrukcja sprzyja zachowaniu funkcjonalnego słuchu i struktury ucha wewnętrznego pacjenta podczas jej wszczepienia. Dzięki zastosowaniu takiej elektrody i minimalnie traumatycznej metody jej umieszczenia w ślimaku przez okrągłe okienko, rozwiniętej przez prof. Skarżyńskiego, możliwe jest poszerzenie kryteriów kwalifikacji do wszczepienia implantu o pacjentów z częściową głuchotą, czyli z dobrym lub nieznacznie osłabionym słuchem w zakresie niskich częstotliwości i znacznym niedosłuchem w zakresie wysokich częstotliwości. Przy zastosowaniu metody Skarżyńskiego wsunięcie elektrody do ślimaka nie powoduje uszkodzenia jego prawidłowo działających segmentów.

Metoda Skarżyńskiego, tzw. Round Window Approach, jest przedmiotem organizowanych od 10 lat w Kajetanach warsztatów szkoleniowych „Window Approach Workshop WA”, w których uczestniczą otochirurdzy z całego świata. Pierwsza w Europie Środkowo-Wschodniej operacja wszczepienia implantu ślimakowego z elektrodą HiFocus SlimJ była jedną z ośmiu operacji pokazowych przeprowadzonych 24 października w Światowym Centrum Słuchu właśnie w ramach tych warsztatów. Przyglądało im się 18 lekarzy z Czech, Włoch, Belgii, Wielkiej Brytanii, Bułgarii, Rumunii i Rosji oraz grupa lekarzy i rezydentów z Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu.

 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze

Polecamy

Newsletter

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Pulsu Medycyny.
Podaj swój email.