Udar mózgu w centrum uwagi

W najbliższą środę 25 października o godz. 11 na Dworcu Centralnym w Warszawie, z okazji Światowego Dnia Udaru Mózgu (29 października) odbędzie się pokaz edukacyjny pt. „Udar mózgu w centrum uwagi”.

Aktorzy: Urszula Dębska, Aleksandra Radwan, Adam Fidusiewicz i Paweł Kleszcz, ekipa ratowników z serialu „Na sygnale” oraz lektor Tomasz Knapik w hali głównej Dworca Centralnego w Warszawie, pośród przechodniów i podróżnych, pokażą, co należy zrobić, gdy ktoś dozna udaru mózgu.

Aktorzy zaprezentują objawy, które mogą towarzyszyć udarowi. Są nimi: Usta wykrzywione, Dłoń opadnięta, Artykulacja utrudniona, Rozmazane widzenie. Obserwatorzy wydarzenia otrzymają prostą instrukcję, jak należy zachować się w sytuacji zaobserwowania u kogoś lub u siebie objawów udaru mózgu. Rozpoznanie udaru mózgu i szybka reakcja – wezwanie pogotowania – mogą uratować choremu życie.

Udar mózgu to trzecia po chorobach serca i nowotworach przyczyna śmierci i pierwsza przyczyna trwałej niepełnosprawności wśród Polaków po 40. roku życia. W Polsce co roku dotyka on ok. 70 tys. osób, a ok. 30 tys. z jego powodu umiera. Ryzyko wystąpienia udaru mózgu zwiększają schorzenia układu sercowo-naczyniowego, takie jak nadciśnienie tętnicze, choroba niedokrwienna serca i migotanie przedsionków. Wśród czynników ryzyka są także: cukrzyca, otyłość, brak aktywności fizycznej, nadużywanie alkoholu czy palenie tytoniu. Modyfikacja stylu życia, rozpoznanie, a następnie leczenie i monitorowanie chorób, które zwiększają jego ryzyko, są kluczowe w profilaktyce udarowej.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze

Polecamy

Newsletter

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Pulsu Medycyny.
Podaj swój email.