Chorzy na łuszczycę czują się osamotnieni

Ponad 120 tys. chorych na łuszczycę ze 184 krajów wzięło udział w badaniu na temat zadowolenia z życia, jakości życia oraz szczęścia. Na podstawie ich ankiet duński Instytut Badań nad Szczęściem opracował pierwszy "World Psoriasis Happiness Report". Jego wyniki ogłoszono na konferencji "Łuszczyca - piękni od wewnątrz", zorganizowanej przez Koalicję na Rzecz Walki z Łuszczycą, ŁZS i AZS.

We wszystkich krajach uczestniczących w badaniu wśród trzech najważniejszych aspektów życia, na które łuszczyca ma największy wpływ, respondenci wymienili życie emocjonalne, funkcjonowanie fizyczne oraz intymność seksualną.

„Zaskoczyło nas, że w Norwegii i Danii, czyli krajach, które w dwóch ostatnich rocznych sprawozdaniach ONZ na temat szczęścia na świecie zajmowały najwyższe miejsca, zarejestrowaliśmy największe rozbieżności dotyczące poczucia szczęścia wśród ludzi chorych na łuszczycę w porównaniu z innymi badanymi krajami. Podobnie duże rozbieżności wystąpiły w innych krajach, które regularnie uzyskują wysokie wyniki światowego wskaźnika szczęścia według ONZ, co może sugerować, że negatywny wpływ przewlekłych chorób może wymykać się spod kontroli tych skądinąd zdrowych i szczęśliwych społeczeństw, wskutek czegoci chorzy pozostawieni są na marginesie” - skomentował wyniki badania Meik Wiking, prezes Instytutu Badań nad Szczęściem.

Według badanych świadomość i zrozumienie łuszczycy wśród innych ludzi, członków ich społeczności, a nawet lekarzy są na niskim poziomie. Ci chorzy, którzy czują się najbardziej wyobcowani, uważają, że lekarze nie zdają sobie w pełni sprawy z wpływu łuszczycy na ich życie emocjonalne. Z kolei respondenci z wysokim wskaźnikiem szczęścia deklarują wysoki poziom zaufania do swoich lekarzy. 

 Najważniejsze wnioski z badania przedstawiają się następująco:

• 49 proc. badanych uważa, że lekarze nie zdają sobie sprawy z wpływu łuszczycy na zdrowie psychiczne pacjentów.

• 42 proc. badanych nie wierzy, że ich lekarze potrafią skutecznie leczyć łuszczycę.

• 55 proc. badanych uważa, że nie zostali poinformowani o wszystkich dostępnych możliwościach leczenia łuszczycy.

• 49 proc. badanych uważa, że członkowie ich rodzin nie rozumieją, co oznacza życie z łuszczycą. 

• 58 proc. badanych uważa, że ich znajomi i przyjaciele nie rozumieją, co oznacza życie z łuszczycą.

• 74 procent badanych uważa, że publiczna świadomość łuszczycy jest niewystarczająca.

• 40 proc. badanych ma poczucie, że są jedynymi osobami cierpiącymi na tę chorobę na świecie.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze

Polecamy

Newsletter

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Pulsu Medycyny.
Podaj swój email.