Kości kruche jak porcelana

Z okazji Światowego Dnia Osteoporozy, który przypada 20 października, Helena Norowicz przypomina, jak można uniknąć złamania kości z tego powodu. Wystarczy odpowiedzieć na kilka pytań.

Życiowe ryzyko złamania kości z powodu osteoporozy u kobiet wynosi aż 46,6 proc. To chorobą, która przez długi czas pozostaje w ukryciu. Pierwszym zewnętrznym objawem osteoporozy jest zmniejszenie wzrostu o 3 cm, a nawet i więcej. Ważne jest więc regularne mierzenie wzrostu po ukończeniu 50. roku życia.

Osteoporoza jest bezbolesna. Ból pojawia się dopiero w momencie złamania i często właśnie w ten sposób chory dowiaduje się o niej. Do złamań najczęściej dochodzi w następujących miejscach:

  • kręgosłup,
  • bliższy koniec kości udowej (tzw. szyjka kości udowej),
  • nadgarstki.

Z reguły są spowodowane banalnym urazem, który zdrowych kości by nie uszkodził.

Złamań z powodu osteoporozy można by uniknąć dzięki uprzedniemu wykryciu choroby i jej skutecznemu leczeniu. W 2010 r. w Polsce było 2 mln chorych na osteoporozę a tylko 10 proc. było z tego powodu leczonych.

Helena Norowicz, 83-letnia, ciągle aktywna zawodowo aktorka i modelka, ambasadorka idei „75plus sprawność i samodzielność” namawia kobiety do samodzielnej oceny ryzyka osteoporozy i związanych z nią złamań kości. Zadanie to ułatwi odpowiedź na poniższe pytania, wzorowane na testach szwajcarskiej International Osteoporosis Foundation oraz francuskiej organizacji AFLAR (Association Française de Lutte Antirhumatismale):

1.    Czy masz powyżej 50 lat?
2.    Czy pijesz więcej niż dwa napoje alkoholowe dziennie?
3.    Czy palisz tytoń?
4.    Czy masz szczupłą sylwetkę, a twój wskaźnik masy ciała (BMI) jest poniżej 19? *
5.    Czy kiedykolwiek zdarzyło ci się przyjmować doustnie kortykosteroidy przez dłużej niż trzy kolejne miesiące?
6.    Czy cierpisz na reumatoidalne zapalenie stawów?
7.    Czy któreś z twoich rodziców w przeszłości doznało złamania w obrębie kręgosłupa, złamania biodra lub miało bardzo przygarbione plecy?
8.    Czy kiedykolwiek miałaś złamanie nadgarstka lub kości udowej w wyniku niewielkiego uderzenia?
9.    Czy twój wzrost zmniejszył się o ponad 3 cm?

Wszystkie powyższe pytania dotyczą czynników ryzyka wystąpienia osteoporozy i jej skutków. Odpowiedzi na „tak” nie muszą oznaczać występowania osteoporozy. Jednak w razie nawet jednej odpowiedzi twierdzącej, przy wieku ponad 50 lat, należy zgłosić sie do lekarza.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze

Polecamy

Newsletter

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Pulsu Medycyny.
Podaj swój email.