Gdańsk: pierwsze na Pomorzu wszczepienie S-ICD u dziecka

Lekarze z Kliniki Kardiologii i Elektroterapii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego przeprowadzili u 16-latka zabieg implantacji całkowicie podskórnego kardiowertera-defibrylatora (S-ICD). Chłopiec mia wadę serca i komorowe zaburzenia rytmu.

Miesiąc po zabiegu lekarze ogłosili, że ten przebiegł pomyślnie. Nie odnotowano także powikłań. 

Podskórny układ defibrylujący 

WS-ICD to układ defibrylujący, który może być stosowany u pacjentów po przebytym epizodzie zatrzymania krążenia w mechanizmie komorowych zaburzeń rytmu oraz u pacjentów z niewydolnością serca i obniżoną kurczliwością lewej komory czy innymi patologiami. Jest on też zalecany pacjentom z grupy  podwyższonego ryzyka wystąpienia nagłego zgonu sercowego oraz osobom młodym – ze względu na znaczną trwałość układu i jego wysoką skuteczność oraz odporność na uszkodzenia

Wskazaniem do zabiegu jest także utrudniony dostęp żylny do serca (spowodowanym na przykład zakrzepicą), infekcyjne powikłania związane z tradycyjnymi kardiowerterami-defibrylatorami (ICD). U chorych kwalifikowanych do wszczepienia S-ICD nie mogą występować wskazania do stałej stymulacji serca. 

W odróżnieniu od tradycyjnych ICD nie ma elektrod, które wprowadza się do serca drogą przezżylną, co może stać się potencjalnym źródłem wystąpienia powikłań. Układ składa się  z urządzenia o masie nieznacznie przekraczającej 100 g, umieszczanego podskórnie w lewej okolicy pachowej oraz elektrody układanej – także podskórnie – wzdłuż lewej krawędzi mostka.

"S-ICD chroni pacjenta z zaburzeniami rytmu serca przed skutkami groźnych arytmii, które mogą spowodować nagły zgon sercowy. 16-letni pacjent, któremu wszczepiliśmy układ S-ICD jest w grupie wysokiego ryzyka wystąpienia takich zaburzeń. Z powodu ciężkiej niewydolności krążenia został on także zakwalifikowany do przeszczepu serca. Inni pacjenci z podobnymi wskazaniami i wszczepionym urządzeniem S-ICD mogą czuć się bezpiecznie – w przypadku wystąpienia zagrażających życiu arytmii odpowiednio zaprogramowane urządzenie podejmie interwencję, przywracając prawidłowy rytm" – dodaje dr n. med. Maciej Kempa.

Klinika Kardiologii i Elektroterapii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego to jeden z wiodących  w Polsce ośrodków leczących zaburzenia rytmu serca. Każdego roku wykonuje się tu około tysiąca wysokospecjalistycznych procedur inwazyjnych. 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze

Polecamy

Newsletter

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Pulsu Medycyny.
Podaj swój email.