Prof. Marian Zembala prezesem Europejskiego Towarzystwa Chirurgów Serca i Torakochirurgów

Jeden z najwybitniejszych polskich kardiochirurgów prof. Marian Zembala od środy będzie pełnił funkcję prezesa Europejskiego Towarzystwa Chirurgów Serca i Torakochirurgów. Obejmuje ją podczas dorocznego zjazdu tej organizacji, trwającego od 7 do 11 października w Wiedniu.

Prof. Zembala jest pierwszym Polakiem kierującym tą organizacją w jej ponad trzydziestoletniej historii. "Byłem mile zaskoczony tym wyborem. Przyjąłem tę decyzję jako wyraz uznania dla znaczących osiągnięć polskiego środowiska kardiochirurgów i torakochirurgów" - powiedział.

Europejskie Towarzystwo Chirurgów Serca i Torakochirurgów (European Association for Cardio-Thoracic Surgery - EACTS) zostało założone w 1986 r. Zrzesza specjalistów z całego świata, w wiedeńskim zjeździe uczestniczy ich blisko 7 tys.

Urodzony w 1950 r. w Krzepicach prof. Marian Zembala jest kardiochirurgiem i transplantologiem, uczniem prof. Zbigniewa Religi, któremu asystował podczas pierwszego udanego przeszczepu serca. W 1997 r. jako pierwszy w Polsce przeprowadził transplantację pojedynczego płuca, w 2001 r. również jako pierwszy w Polsce z sukcesem przeszczepił choremu jednocześnie płuca i serce.

Od 1993 r. kieruje Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu - jedną z czołowych placówek o tym profilu w kraju. Członek PAN, były konsultant krajowy z zakresu kardiochirurgii.

Od czerwca do listopada 2015 r. był ministrem zdrowia w rządzie premier Ewy Kopacz (PO), obecnie jest posłem Platformy Obywatelskiej. 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze

Polecamy

Newsletter

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Pulsu Medycyny.
Podaj swój email.