Rezydenci: czujemy się oszukani

Wiceprzewodniczący PR OZZL Łukasz Jankowski poinformował dziś, że do głodówki dołączą nie tylko lekarze specjaliści, ale też przedstawiciele innych zawodów medycznych. "Czujemy się oszukani. Nie takie były obietnice wyborcze rządu" - mówi przedstawiciel młodych lekarzy. Dr Hamankiewicz dodał, że sytuacja jest dramatyczna.

Kiedy słyszymy, że miniter zdrowia mówi, że pacjenci mogą poczekać, mówimy stanowcze "Nie"! Tak nie może mówić minister zdrowia. Czekamy na spotkanie z panią premier - dodał Jankowski.

Wiceprzewodniczący przytoczył statystyki, z których wynika, że już niedługo liczba ludzi w wieku podeszłym przekroczy osiągnie 30 proc., co trzeci obywatel będzie miał pow. 65. roku życia. Już za cztery lata liczba hospitalizacji zwiększy się o 3 tys. na 10 tys. mieszkańców. 

Z raportu NIL wynika, że mimo zwiększenia naboru na studia lekarskiej, liczba lekarzy spadnie o 9 proc. "Brakuje rąk do pracy,a będzie nas jeszcze mniej" - ostrzegał Jankowski. Odniósł się także do słów ministra Radziwiłła, który powiedział podczas ostatnich rozmów z rezydentami, że Polski nie stać na zwiększenie budżetu na służbę zdrowia."A czy stać nas na wydanie 80 mld zł z ubezpieczenia na pokrywanie kosztów absencji chorobowej, na to, żeby zwolnienia lekarsksie wydłużały się, generując kolejne koszty dla państwa" - pytał. 

Jankowski  jako przykład podał wiele prywatnych firm, które wykupują pakiety medyczne dla swoich pracowników, by mogli w krótkim terminie umówić się na wizytę, zmniejszając przy tym ryzyko długiej nieobecności w pracy. "Przy inwestycji w takie pakiet, zredukowano 30 proc. zwolnień lekarskich. W skali kraju to jest 24 mld zł" -wyjaśnił. 

U boku młodego rezydenta stanął dziś dr Maciej Hamankiewicz - prezes Naczelnej Rady Lekarskiej. "To niedopuszczalne, żeby lekarz narażał siebie, swoje zdrowie, by leczyć innych" - mówił.

"Polska jest na dnie, z którego rezydenci chcą nas wyciągnąć. 27 proc. lekarzy 1 października osiągnęło wiek emerytalny, więc powinni przynajmniej zmniejszyć obciążenie pracą. 40 proc. chirurgów powinno być już na pełnej emeryturze. Demograficzna sytuacja nie tylko społeczeństwa, ale i zawodu lekarza, jest dramatyczna" - dodał profesor. 

Podkreślił, że postulaty, które wysuwają rezydenci, nie są nowe."W Polsce nie istnieje kodeks pracy. Rezydenci mają prawo do godziwego wynagrodzenia" - mówił. 

Do rezydentów dołączają przedstawiciele kolejnych zawodów medycznych - pielęgniarki, ratownicy medyczni i diagności. 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze

Polecamy

Newsletter

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Pulsu Medycyny.
Podaj swój email.