NICE rekomenduje niwolumab w terapii raka płuca

Na Kongresie ESMO 2017 zaprezentowano przełomowe dane dotyczące wieloletnich przeżyć po terapii niwolumabem zastosowanej u pacjentów z niedrobnokomórkowym rakiem płuca po niepowodzeniu wcześniejszego leczenia.

Po trzech latach terapii niwolumabem uzyskano niemal trzykrotnie wyższe odsetki przeżyć całkowitych w porównaniu do leczenia docetakselem w płaskonabłonkowym niedrobnokomórkowym raku płuca (16% vs 6%) oraz dwukrotnie wyższe odsetki przeżyć całkowitych w niepłaskonabłonkowym niedrobnokomórkowym raku płuca (18% vs 9%) . Profil bezpieczeństwa niwolumabu był spójny z dotychczasowymi  doniesieniami, a działania niepożądane stopnia III i IV występowały na poziomie około 10%.

Niwolumab (BMS) jest pierwszym lekiem immunokompetentnym dopuszczonym do obrotu w Europie, który wydłuża przeżycia w 20-letnim okresie obserwacji u pacjentów z niedrobnokomórkowym rakiem płuca. Stosowanie tego leku zarekomendował w swoim raporcie Narodowy Instytut Zdrowia i Opieki Społecznej (NICE). 

„Ta decyzja to realny krok naprzód dla pacjentów z zaawansowanym rakiem płuca i ich rodzin w Anglii - skomentował dr Alastair Greystoke, wykładowca i konsultant w zakresie onkologii klinicznej z Freeman Hospital w Newcastle upon Tyne. - Niwolumab jest lekiem, którego skuteczność została potwierdzona w badaniach klinicznych. Wydłuża przeżycia wieloletnie w porównaniu do chemioterapii będącej standardem leczenia w przypadkach, kiedy chemioterapia zawiodła. Co ważne, decyzja ta otwiera dostęp do immunoterapii dla znacznie większej liczby chorych niż dotychczas. Rak płuca pozostaje ogromnym wyzwaniem – obecnie duża liczba osób, u których diagnozuje się zaawansowanego raka płuca w Wielkiej Brytanii umiera w ciągu roku. Dzięki nowym terapiom, takim jak niwolumab, które już są dostępne na terytorium Anglii, jest nadzieja, że w nadchodzących latach zaobserwujemy statystycznie istotną poprawę” – dodał.

Terapia niwolumabem będzie refundowana po niepowodzeniu chemioterapii dla wszystkich pacjentów z miejscowo zaawansowanym lub przerzutowym płaskonabłonkowym niedrobnokomórkowym rakiem płuca oraz u pacjentów z niepłaskonabłonkowym niedrobnokomórkowym rakiem płuca, których guzy wykazują ekspresję PD-L1.

W ciągu najbliższych dwóch lat mają zostać opublikowane nowe dane, które mogą sprawić, że niwolumab będzie dostępny dla wszystkich pacjentów z zaawansowanym rakiem płuca.

 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze

Polecamy

Newsletter

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Pulsu Medycyny.
Podaj swój email.