MZ: Skrócimy kolejki. Alivia: Sprawdzimy to!

Czas oczekiwania na badanie tomografii komputerowej i rezonansu magnetycznego może różnić się w zależności od województwa nawet o cztery miesiące – informuje Fundacja Onkologiczna Alivia, powołując się na dane zamieszczone na swoim portalu Kolejkoskop.pl.

Po wprowadzeniu ustawy o sieci szpitali i przeznaczeniu przez resort zdrowia dodatkowych 764 mln zł na skrócenie kolejek do świadczeń zdrowotnych wielu pacjentów liczy na poprawę dostępu do diagnostyki i leczenia. Część tej kwoty ma zostać przeznaczona na zwiększenie liczby wykonywanych badań tomografii komputerowej i rezonansu magnetycznego. Dobrze wykonane i opisane badanie pozwala nie tylko rozpoznać chorobę, lecz również ocenić skuteczność leczenia, tymczasem do diagnostyki obrazowej ustawiają się coraz dłuższe kolejki chorych. 

Zdając sobie z tego sprawę, resort zdrowia zapowiedział zwiększenie nakładów finansowych, dzięki czemu kolejki m.in. do badań diagnostycznych mają się skrócić, co pacjenci powinni odczuć na własnej skórze jeszcze w tym roku. Dzięki portalowi Kolejkoskop.pl, prowadzonemu przez Fundację Onkologiczną Alivia, będzie możliwe sprawdzenie, czy efekt wydatkowania pieniędzy podatników przyniesie spodziewane rezultaty.

„Zazwyczaj w systemie ochrony zdrowia w Polsce nie jesteśmy w stanie oceniać działań ministra zdrowia w oparciu o twarde dane. Ostatnie interwencje resortu oraz NFZ to niepowtarzalna okazja, by powiedzieć „sprawdzam” – mówi Bartosz Poliński, prezes Fundacji Onkologicznej Alivia. – W tym celu wykorzystamy portal Kolejkoskop.pl, który pozwala ocenić długość kolejki do tomografii komputerowej lub rezonansu magnetycznego na poziomie ośrodka, miasta lub regionu” – dodaje.

Na stronie Kolejkoskop.pl Fundacja Alivia publikuje wyniki badania czasu oczekiwania na badania tomografii komputerowej oraz rezonansu magnetycznego. Portal posiada moduł statystyczny, który pozwala obserwować zmiany w czasie oraz w zależności od rodzaju skierowania (tryb zwykły, pilny oraz w ramach karty DiLO). Pozwala również obserwować nierówności pomiędzy regionami. Z danych zawartych na portalu Kolejkoskop.pl wynika, że różnica w czasie oczekiwania na to samo badanie może wynosić nawet 130 dni w zależności od województwa oraz rodzaju badania. 

„To ciekawy projekt nie tylko dla chorych, którzy dzięki portalowi mogą znaleźć w swojej okolicy ośrodek diagnostyczny finansowany ze środków publicznych, który wykona badanie najszybciej. Również dla wszystkich podatników, ponieważ pokaże, czy minister zdrowia dobrze wydaje pieniądze, które od nas dostaje” – dodaje Bartosz Poliński.

 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze

Polecamy

Newsletter

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Pulsu Medycyny.
Podaj swój email.