Przewlekła białaczka szpikowa - kiedyś śmiertelna, dziś przewlekła

22 września na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Świadomości Przewlekłej Białaczki Szpikowej. Każdego roku w Polsce zapada na nią ok. 350 osób. U 20 proc. diagnozowanych choroba wykrywana jest przypadkowo, przy okazji rutynowych badań – morfologii krwi.

Tagi

onkologia

Przewlekła białaczka szpikowa (PBSz) jest chorobą nowotworową krwi i szpiku kostnego, w której organizm pacjenta wytwarza nowotworowe białe krwinki. Chociaż początkowo nowotwór nie daje żadnych objawów, bardzo istotne jest jego wczesne wykrycie i szybkie wdrożenie skutecznego leczenia. 

Chromosom Philadelphia

To zaburzenie genetyczne występujące u 95% chorych2, powstaje na skutek wymiany fragmentów chromosomów 9 i 22, które oddzielają się  i zamieniają miejscami, tworząc właśnie tzw. chromosom Philadelphia. 

Kiedyś śmiertelna, dziś przewlekła 

Całkowite odstawienie leczenia u pacjentów z przewlekłą białaczką szpikową będzie możliwe u pacjentów, którzy osiągną głęboką odpowiedź molekularną na poziomie MR 4.5 i utrzymają ją przez pewien okres. 

„Pierwszym ogromnym przełomem w leczeniu przewlekłej białaczki szpikowej była zmiana z choroby śmiertelnej na przewlekłą. Pojawienie się perspektywy odstawienia leczenia, a więc sytuacji, w której niektórych pacjentów uznamy za wyleczonych to ważny krok w leczeniu. Środowisko hematologów czekało na to od lat” – mówi dr hab. med. Tomasz Sacha, Katedra i Klinika Hematologii Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, Szpital Uniwersytecki w Krakowie.

 

Tegoroczne obchody Międzynarodowego Dnia Świadomości Przewlekłej Białaczki Szpikowej zbiegają się w czasie z XXVII Zjazdem Polskiego Towarzystwa Hematologów i Transfuzjologów.

Wśród zagadnień dyskutowanych przez ekspertów podczas spotkania w stolicy Polski znajdzie się właśnie przewlekła białaczka szpikowa, w tym postęp, jaki dokonał się w jej leczeniu na przestrzeni ostatnich lat. "Przewlekła Białaczka Szpikowa to choroba, która do niedawna skracała czas życia pacjentów do 4-5 lat. Dziś, dzięki dostępowi do nowoczesnej, celowanej terapii chorzy żyją tak samo długo jak ich rówieśnicy bez białaczki, a u pewnej grupy pacjentów można mówić o wyleczeniu" – mówi prof. nadzw.  dr hab. n. med. Joanna Góra-Tybor, Sekretarz Polskiego Towarzystwa Hematologów i Transfuzjologów.

 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze

Polecamy

Newsletter

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Pulsu Medycyny.
Podaj swój email.