Rząd przyjął specustawę o nadzwyczajnych środkach w służbie zdrowia

Rada Ministrów przyjęła na wtorkowym posiedzeniu projekt tzw. specustawy. Przewiduje on zwiększenie środków finansowych przeznaczonych na wyposażenie w sprzęt i aparaturę medyczną. Pieniądze na inwestycje zostaną zapewnione jeszcze w tym roku.

Nowe rozwiązania prawne umożliwią ministrowi zdrowia dostarczenie na sprzęt i aparaturę medyczną nie tylko podmiotom leczniczym przez niego utworzonym lub nadzorowanym, ale także innym, które udzielają świadczeń opieki zdrowotnej najbardziej istotnych dla zdrowia publicznego, np.: ośrodkom onkologicznym. 

Dodatkowe finanse posłużą unowocześnieniu możliwości diagnostycznych i terapeutycznych wybranych dziedzin medycyny – pediatrii i chirurgii dziecięcej oraz onkologii.

Z dodatkowych pieniędzy ma zostać zakupiony sprzęt do diagnostyki i małoinwazyjnego leczenia, np.laparoskopy, torakoskopy, histeroskopy, gastroskopy, kolonoskopy, itd., a w przypadku dzieci także nowoczesny bezinwazyjny sprzęt diagnostyczny, np. nowoczesne rozbudowane ultrasonografy.

Zwiększono też limity maksymalnych wydatków na lata 2017 i 2018 na zakup szczepionek do przeprowadzenia obowiązkowych szczepień ochronnych. Minister zdrowia wprowadził obowiązek szczepienia przeciwko pneumokokom wszystkich dzieci urodzonych po 31 grudnia 2016 r. Zaproponowano, aby ustawa weszła w życie z dniem następującym po dacie ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Rozwój medycyny szkolnej

Projekt przewiduje realizację nowego zadania, jakim jest wyposażenie gabinetów profilaktyki zdrowotnej w szkołach, prowadzonych przez jednostkę samorządu terytorialnego. Chodzi o zapewnienie wszystkim uczniom dostępu do gabinetu profilaktyki zdrowotnej, prowadzonego przez pielęgniarkę środowiska nauczania i wychowania albo higienistkę szkolną. Dotacje na ten cel przekazywać będzie samorządom wojewoda.

Zgodnie z projektem ustawy, finansowany będzie zakup dentobusów, w których zapewniana będzie dzieciom opieka stomatologiczna. Jest to szczególnie ważne w mniejszych miejscowościach, gdzie nie ma gabinetu stomatologicznego w szkole, ani w najbliższej okolicy.

Wykorzystanie nowocześnie wyposażonych dentobusów, które będą służyć pacjentom w wielu miejscowościach, pozwoli na optymalizację kosztów utworzenia i wyposażenia gabinetów stomatologicznych, a dzięki stałej współpracy lekarza dentysty z pielęgniarką środowiska nauczania i wychowania albo higienistką szkolną, uczniowie będą mieli zapewnioną opiekę stomatologiczną, bez ponoszenia przez rodziców dodatkowych kosztów, w tym także czasu, na dojazd do lekarza dentysty.

Wiceminister zdrowia Katarzyna Głowala potwierdziła w poniedziałek, że w tzw. specustawie przewidziano 281 mln zł. Poinformowała, że poza nią, prawdopodobnie w tym tygodniu, Ministerstwo Zdrowia dostanie ok. 300 mln zł. Przekazała, że w MZ trwają prace, "żeby postarać się zapłacić bieżące nadwykonania wszystkich szpitali z tego roku, żeby placówki weszły w sieć szpitali z pustym kontem".

Wicepremier Mateusz Morawiecki przekazał w poniedziałek, że porozumiał się z ministrem zdrowia, "co dodatkowo mogłaby być finansowane, korzystając z komfortowej sytuacji budżetu".

"Łączny koszt dla sektora finansów publicznych będzie to kwota na pewno przewyższająca 1 mld zł, może nawet oscylująca wokół 1,5 mld zł. Rozkładamy te ostateczne uzgodnienia na dalszą część roku" – podał. 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze

Polecamy

Newsletter

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Pulsu Medycyny.
Podaj swój email.