Opublikowano ostatnią część standardów postępowania u ciężarnych z rakiem

Maja Marklowska-Dzierżak

Pod przewodnictwem prof. dr. hab. n. med. Mirosława Wielgosia i prof. dr. hab. n. med. Macieja Krzakowskiego zespół 25 ekspertów w dziedzinie onkologii oraz ginekologii i położnictwa opracował "Standardy postępowania diagnostyczno-terapeutycznego u kobiet w ciąży chorych onkologicznie".

Standardy opracowano z inicjatywy Fundacji Rak'n'Roll, która opiekuje się kobietami, u których w trakcie ciąży lub rok po jej rozwiązaniu zdiagnozowano chorobę nowotworową. Nazywane są one "Boskimi Matkami". Prace nad dokumentem, którego ostatnia, czwarta część, została opublikowany kilka dni temu, trwały półtora roku.

"Oczekujemy, że Standardy upowszechnią wiedzę na temat prowadzenia ciąży z równoległym leczeniem onkologicznym, wskażą konkretne wyspecjalizowane ośrodki, które się tym zajmują oraz zwrócą uwagę na, uśpioną w przypadku ciężarnych, czujność onkologiczną" - powiedział prof. Mirosław Wielgoś, kierownik I Katedry i Kliniki Położnictwa i Ginekologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, konsultant krajowy w dziedzinie perinatologii i prezes Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników.

W Polsce nowotwory w trakcie ciąży lub do roku po urodzeniu dziecka rozpoznawane są u około 250-500 kobiet rocznie. Tendencja jest wzrostowa, a wynika przede wszystkim ze zwiększającej się liczby zachorowań na choroby onkologiczne, późnego macierzyństwa oraz występowania nowotworów w coraz wcześniejszym wieku. 

"Standardy postępowania diagnostyczno-terapeutycznego u kobiet w ciąży chorych onkologicznie" zostały opublikowane w czterech częściach w "Ginekologii i Perinatologii Praktycznej" z 2016 r. (tom 1, nr 4, str. 172-188) oraz z 2017 r. (tom 2, nr 1, str. 28-39; tom 2, nr 2, str. 72-84 oraz tom 2, nr 3, str. 120-138).

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze

Polecamy

Newsletter

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Pulsu Medycyny.
Podaj swój email.