Forum Ekonomiczne: o sieci szpitali w przededniu zmian

Na trzy tygodnie przed wdrożeniem projektu sieci szpitali dyrektorzy placówek medycznych chwalą propozycje finansowe złożone przez wojewódzkie oddziały Narodowego Funduszu Zdrowia.

"Nowy system finansowania sieci szpitali to nie rewolucja a ewolucja" - przekonywał Konstanty Radziwiłł podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy. Zdaniem ministra sieć szpitali to rozwiązanie powszechnie funkcjonujące w wielu państwach i odpowiadające na główne problemy pacjentów. "Dotychczasowy system był zbudowany i skoncentrowany na procedurze. Chcemy to zmienić i sprawić by był skoncentrowany na pacjencie"- przekonywał Konstanty Radziwiiłł.

W przededniu zmian

Wiceminister zdrowia - Piotr Gryza, przekonywał, że wdrażanie podstawowego zabezpieczenia szpitalnego wkracza w kolejną fazę - po opublikowanej pod koniec czerwca liście szpitali zakwalifikowanych do sieci, oddziały wojewódzkie rozmawiają obecnie z dyrektorami placówek o wysokości ryczałtu. "Praca nad projektem sieci szpitali była długa i ciężka. Projekt zmieniał swoją konstrukcję w trakcie konsultacji społecznych. Obecnie system finansowania szpitali będzie bazować na trzech elementach - ryczałcie, kontraktowaniu świadczeń oraz punktacji w ramach grup JGP, która ma zachęcać do krótkich hospitalizacji"- wyjaśnił w trakcie debaty.

Zadowolenie dyrektorów

Jarosław Fededorowski, prezes Federacji Szpitali Polskich, przyznał, że szpitalnicy powinni odnaleźć się w nowym sposobie finansowania. Co więcej powinien stymulować zarządców szpitali do szukania w nowych zasadach potencjału do rozwoju. "Liczę, że nowy system i premiowanie koordynacji pozwoli budować lokalne koalicje-konsorcja , których głównym celem będzie dbałość o kompleksową opieką nad pacjentem"- podkreślił Jarosław Fedorowski.

Zadowolenia z propozycji nie kryją również dyrektorzy szpitali, którzy poznali już wysokość ryczałtów zaproponowanych przez NFZ. "Propozycja funduszu pozytywnie mnie zaskoczyła i już podpisałem zaproponowaną umowę. Baliśmy się iść w reformę bez finansowania, ale propozycje funduszu okazały się bardzo atrakcyjne"- przyznał Andrzej Mielcarek, dyrektor Samodzielnego Publicznego Szpitala Wojewódzkiego im. Papieża Jana Pawła II w Zamościu. Wskazał jednocześnie, że cieszy się z pomysłu premiowania jakości oraz kompleksowości.

Umowę dotyczącą wysokości ryczałtu podpisał również Piotr Kagankiewicz, dyrektor Szpitala Powiatowego w Radomsku. "Jestem zadowolony ze zmian"- przyznał podczas krynickiej debaty. Jego zdaniem satysfakcjonująca wysokość ryczałtu to efekt ciężko przepracowanego całego 2015 roku.

 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze

Polecamy

Newsletter

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Pulsu Medycyny.
Podaj swój email.