KE: ograniczenie sprzedaży ellaOne zgodne z prawem

Instytut na rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris poinformował o decyzji Komisji Europejskiej, która potwierdziła, że wprowadzony na nowo wymóg autoryzacji przez lekarza zakupu preparatu ellaOne jest zgodny z prawem europejskim.

W oświadczeniu czytamy, że państwa członkowskie UE mogą zabronić lub ograniczyć stosowanie środków antykoncepcyjnych i wczesnoporonnych na swoim terytorium, a decyzja KE z 2015 r. zezwalająca na obrót środkiem bez recepty nie jest jednoznaczna z zakazem utrzymania kontroli lekarskiej.

Kontrolę lekarską nad sprzedażą preparatu ellaOne przywrócono ustawą 25 maja br. W połowie lipca europosłowie zwrócili się do Komisji Europejskiej z pytaniem pisemnym w sprawie legalności ograniczenia dostępności antykoncepcji awaryjnej w Polsce.

W opublikowanej 28 sierpnia br. odpowiedzi, Komisja Europejska potwierdziła zgodność z prawem europejskim decyzji polskiego Parlamentu. Komisja wyjaśniła, że w świetle art. 4 ust. 4 dyrektywy 2001/83/WE, dozwolone jest ograniczenie obrotu produktami antykoncepcyjnymi i wczesnoporonnymi na swoim terytorium,

Ponadto, zgodnie z art. 13 ust. 1 rozporządzenia (WE) 726/2004, Państwo Członkowskie może również powołać się na odstępstwo w odniesieniu do produktów, które zostały zatwierdzone przez Komisję na podstawie opinii naukowej Europejskiej Agencji Leków. 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze

Polecamy

Newsletter

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Pulsu Medycyny.
Podaj swój email.