Objawy autyzmu widoczne u półrocznych dzieci

Kanadyjscy naukowcy opublikowali na łamach „Biological Psychiatry” wyniki badań dotyczące objawów autyzmu. Wynika z nich, że nieprawidłowe połączenia nerwowe związane z późniejszym rozwojem choroby można wykryć w mózgach 6-miesięcznych dzieci.

Naukowcy z Uniwersytetu McGill (Kanada), wykorzystując obrazowanie zależne od dyfuzji (ang. diffusion weighted imaging), zbadali strukturę połączeń nerwowych w mózgach 260 maluchów mających od 6 do 12 miesięcy.

Badania wykazały, że u półrocznych dzieci obciążonych wysokim ryzykiem autyzmu pierwsze nieprawidłowości w zakresie budowy sieci neuronalnej pojawiają się w rejonie kory słuchowej. Są one powiązane z natężeniem objawów autyzmu obserwowanych w wieku 2 lat.

Niewydolność połączeń nerwowych odpowiedzialnych za przetwarzanie bodźców sensorycznych dotyczy także obszarów kontrolujących wzrok, dotyk oraz rozwój językowy. Pojawia się ona u nieco starszych dzieci i również koreluje z natężeniem późniejszych objawów autyzmu.

"Naszym celem było odkrycie kiedy i gdzie pojawiają się w mózgu pierwsze nieprawidłowości w zakresie budowy sieci neuronalnych. Wykazaliśmy, że u dzieci zagrożonych autyzmem różnice te są widoczne już w wieku sześciu miesięcy i są one związane z przetwarzaniem bodźców sensorycznych, a nie z wyższymi funkcjami poznawczymi. Mamy nadzieję, że wyniki naszego badania okażą się użyteczne w kontekście zgłębiania mechanizmów odpowiedzialnych za powstawanie autyzmu i rozwijania efektywnych metod leczenia" – mówi koordynator badania John Lewis.

 Wczesne wykrywanie sygnałów świadczących o ryzyku wystąpienia autyzmu jest ważne ze względu na możliwość dokonania diagnozy i zastosowania odpowiednich działań łagodzących behawioralne symptomy zaburzenia.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze

Polecamy

Newsletter

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Pulsu Medycyny.
Podaj swój email.