Najpierw spirometria, potem lot balonem

1 września wieczorem warto wybrać się w okolice Hali Stulecia we Wrocławiu. Pojawi się tam stoisko kampanii Płuca Polski. Chętni będą mogli bezpłatnie sprawdzić kondycję swoich płuc oraz… skorzystać z lotu balonem na uwięzi, podziwiając miasto z kilkudziesięciu metrów nad ziemią.

Kampania Płuca Polski ma na celu edukowanie i uświadamianie Polaków na temat groźnej, ale wciąż mało znanej przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP). Podstawowym badaniem, które pomaga wykryć nieprawidłowości w pracy płuc i zdiagnozować chorobę, jest spirometria.

„Skąd pomysł na badanie płuc połączone z lotem balonem? Chorzy na POChP mają ogromne kłopoty z oddychaniem. Ich płuca przypominają nie do końca nadmuchany balon. Taki balon ma problem ze wzniesieniem się w górę, a chorym wykonanie nawet najprostszych czynności sprawia trudność. Chcemy też, by balon zachęcił jak najwięcej osób do odwiedzenia naszego stoiska i wykonania badania spirometrycznego, które jest proste i nieinwazyjne, a czasami może nawet uratować życie” – mówi prof. Adam Antczak, ekspert kampanii Płuca Polski.

Loty przewidziane są dla pierwszych 80 osób, które poddadzą się badaniom. Akcja rozpoczyna się o godz. 17.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze

Polecamy

Newsletter

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Pulsu Medycyny.
Podaj swój email.