Nowa metoda metylacji pojedynczych komórek

Firma Swift Biosciences, wiodący dostawca innowacyjnych rozwiązań przygotowywania bibliotek na potrzeby sekwencjonowania nowej generacji (NGS), opracowała nową metodę metylacji pojedynczych komórek na bazie technologii Accel-NGS Adaptase.

Nowa metoda umożliwia wydajną analizę metylowanych obszarów w tysiącach komórek tkanek heterogenicznych przy jednoczesnym ułatwieniu zastosowania np. w klasyfikacji komórek, regulacji mechanizmów komórkowych w zdrowych tkankach, zmianach epigenetycznych stanów chorobowych oraz ewolucyjną konserwację regulacji epigenomowej.

Metylacja pozwala na stabilne biooznaczanie, które może być wykorzystywane w identyfikacji typów komórek oraz elementów regulujących ich podstawowe czynności. W połączeniu z badaniami nad ekspresją RNA w pojedynczych komórkach umożliwia ona unaocznienie elementów regulacyjnych, co z kolei pozwala na kontrolowanie profilów ekspresji poszczególnych komórek oraz wskazuje na różnice między nimi. Niedawno przeprowadzone badania kliniczne przyczyniły się do wykrycia wzorców metylacji obecnych m.in. w nowotworach, które pozwalają na identyfikację typu guza, jego ocenę w płynnych biopsjach oraz korelację postępów choroby, prognozy oraz reakcji na leki.

Nową metodę metyzacji pojedynczych komórek opisano na łamach magazynu „Science” w artykule „Single Cell Methylomes Identify Neuronal Subtypes and Regulatory Elements in Mammalian Cortex” (http://science.sciencemag.org/content/357/6351/600), opublikowanym przy współpracy naukowców z Salk Institute, Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego i firmy Swift Biosciences. Opisano w nim badanie dotyczące izolacji komórek w oparciu o sortowanie na bazie fluorescencji, konwersji wodosiarczynów oraz wykorzystanie modułu Accel-NGS Adaptase firmy Swift wraz z innymi dostępnymi na rynku komponentami. Wyniki tego badania wskazują na ponad dwukrotnie częstsze pomyślne odczytywanie mapowań za pomocą nowej metody metyzacji pojedynczych komórek w porównaniu do innych metod oraz znaczne zwiększenie poziomu danych wyjściowych w sekwencjonowaniu, co z kolei prowadzi do zmniejszenia całkowitego kosztu procesu. 

„Nowe rozwiązanie jest jednym z wielu przykładów współpracy badawczej, w ramach której firma Swift Technologies poszerza granice nauki” - skomentował Timothy Harkins, prezes i główny dyrektor wykonawczy w firmie Swift Biosciences, współautor publikacji.

 Źródło: Swift Biosciences

 

 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze

Polecamy

Newsletter

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Pulsu Medycyny.
Podaj swój email.