Nie tylko plomba sposobem na próchnicę

Statystyki dotyczące próchnicy w Polsce są przerażające. Z danych Ministerstwa Zdrowia wynika, że choroba ta dotyczy nawet ponad 90 proc. społeczeństwa. Brak widocznych zmian w zębach często nie świadczy o braku problemu. Nowoczesna diagnostyka wykorzystywana w klinikach stomatologicznych, wykrywa nawet najdrobniejsze ubytki i pozwala na szybkie zdiagnozowanie źródła próchnicy oraz podjęcie skutecznego leczenia.

Aby skutecznie leczyć próchnicę, trzeba szybko reagować na niepokojące oznaki – przebarwienia lub zmiany w strukturze zębów – i niezwłocznie udać się do stomatologa. Aktualnie obok popularnych metod zapobiegania powstawaniu zmian próchniczych, takich jak lakowanie, lapisowanie czy fluoryzacja istnieje wiele nowoczesnych i bezbolesnych metod leczenia zębów, np. komputerowe znieczulenie, ozonowanie, laserowe usuwanie próchnicy, mikroskop chirurgiczny czy leczenie podtlenkiem azotu.

Sposób leczenia zębów zaatakowanych przez próchnicę zależą od stopnia jej zaawansowania. Kluczem do podjęcia skutecznego leczenia jest wykonanie nowoczesnej diagnostyki, która opiera się na wykorzystaniu mikroskopu, kamery wewnątrzustnej i lasera diagnostycznego.

„Duże powiększenie, dzięki zastosowaniu mikroskopu i kamery, pozwala na wykrycie początkowego stadium próchnicy. Zastosowanie specjalistycznego lasera umożliwia sprawdzenie czy plamka widoczna na zębie jest tylko przebarwieniem, demineralizacją czy ubytkiem wymagającym leczenia” – wyjaśnia lek. med. chir. stom. Roman Borczyk z Kliniki Implantologii i Stomatologii Estetycznej.
Wcześnie wykryty stan chorobowy można leczyć nieinwazyjnie, bez konieczności borowania. Można zastosować ozonoterapię – bezbolesną i komfortową dla pacjentów metodę, która pozwala na usunięcie niewielkich zmian próchnicowych.
Ozonowanie to metoda bazująca na silnych właściwościach utleniających ozonu. Kontrolowane wykorzystanie gazowego ozonu pozwala zlikwidować bakterie przyczyniające się do powstawania próchnicy. Tlen pobierany jest z powietrza przez urządzenie zwane ozonatorem, a następnie zmieniany w ozon, który aplikowany jest na leczone zęby specjalnym rękawem. Zabieg trwa zaledwie kilkanaście sekund” – wyjaśnia lek. Roman Borczyk.

Ozonowanie pozwala usunąć aż 99,9 proc. bakterii wywołujących próchnicę. Aby efekt był optymalny, pacjentom podaje się preparaty mające na celu stymulację remineralizacji szkliwa. Cały proces twardnienia i remineralizacji w przypadku próchnicy obejmującej korzenie i bruzdy zębów stałych trwa ok. 4-12 tygodni.
Do walki z próchnicą można również zastosować dodatkowo nanocząstki, które tworzą unikalną powłokę i zabezpieczają leczone zęby przed rozwojem próchnicy wtórnej.

„Nanocząstki srebra i złota wykazują silne właściwości przeciwbakteryjne, dodatkowo wpływają korzystnie na połączenie wypełnień z tkankami zęba, co przedłuża trwałość leczenia – mówi specjalista.

W przypadku zaawansowanej choroby, usuwa się uszkodzone tkanki zęba i stosuje wypełniania ubytków próchnicowych, czyli plombowanie.Aktualnie wypełnienia są wykonywane ze światłoutwardzalnych materiałów kompozytowych, które pozwalają na dobór koloru wypełnień identycznych z barwą zębów pacjenta. Trzeba jednak pamiętać, iż wypełnienia należy co klika lat wymienić, ponieważ ulegają ścieraniu pod wpływem siły żucia. Ukruszone lub z powstałą szczeliną brzeżną mogą powodować rozwój próchnicy pod plombą. Alternatywą dla wypełnień kompozytowych, mogą być wykonane w laboratorium z trwalszego materiału wkłady (inlay) i nakłady (onlay) ceramiczne.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze

Polecamy

Newsletter

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Pulsu Medycyny.
Podaj swój email.