Ustawa "Za Życiem" nie będzie nowelizowana

To już pewne - postulaty lekarzy rodzinnych z Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia dotyczące nowelizacji zapisów ustawy "Za Życiem", nie będą zrealizowane. Pismo w tej sprawie do organizacji wystosował wiceminister Zbigniew Król.

W liście wystosowanym do Bożeny Janickiej prezes PPOZ, wiceminister zdrowia Zbigniew J. Król poinformował, że obecnie nie jest planowana nowelizacja ustawy „Za Życiem”. 

"W przypadku, gdy pojawi się taka możliwość, uwagi Pani Prezes dotyczące rozszerzenia grupy pacjentów uprawnionych do korzystania z wyrobów medycznych na zasadach określonych w ustawie „Za Życiem” o dzieci, u których upośledzenie lub choroba nie powstały w okresie ciąży lub w czasie porodu, zostanie rozważona"– czytamy w ministerialnym piśmie.

Przypomnijmy, że na początku lipca tego roku lekarze rodzinni skupieni w PPOZ (Równe prawa dla wszystkich ciężko chorych dzieci!) zwrócili uwagę, że w ustawie "Za Życiem" pominięto ciężko chorych pacjentów do 18 roku, których stan zdrowia jest spowodowany np. urazami, zakażeniami septycznymi czy powikłaniami po chorobie meningokokowej.

Niestety pominięcie tej grupy pacjentów uniemożliwia im nieograniczony dostęp do m.in. wyrobów medycznych, a w szczególności środków higienicznych czy chłonnych.

"Uważamy, że to nie czas i okoliczności powstania dolegliwości zdrowotnych, ale aktualny ciężki stan zdrowia dziecka powinien być podstawą do korzystania bez limitów z wyrobów medycznych, ułatwiających codzienną opiekę! Wszystkie ciężko chore dzieci powinny mieć takie samo wsparcie ze strony państwa"– uzasadniała wówczas Bożena Janicka, prezes Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze

Polecamy

Newsletter

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Pulsu Medycyny.
Podaj swój email.