Europejski patent na technologię CRISPR

Firma Merck poinformowała o zamiarze przyznania jej przez Europejski Urząd Patentowy patentu na technologię CRISPR, wykorzystywaną w metodach integracji genomicznej w komórkach eukariotycznych.

"Decyzja Europejskiego Urzędu Patentowego jest ważna i znacząca. Dla nas zawiadomienie o przyznaniu patentu jest uznaniem wkładu firmy Merck w dziedzinę edycji genomu – skomentował Udit Batra, członek zarządu firmy Merck oraz główny dyrektor wykonawczy firmy Life Science. – Patent zapewni ochronę naszej technologii CRISPR, co z kolei umożliwi naukowcom rozbudowę możliwości leczenia najpoważniejszych współczesnych chorób" – dodał.

Wykorzystując technologię integracji genomicznej CRISPR, naukowcy mogą podmieniać mutacje powiązane z występowaniem choroby na korzystne bądź poprawnie działające sekwencje genów. Metoda ta jest ważna przy tworzeniu modeli chorobowych oraz w terapii genowej. Ponadto, nową metodę można wykorzystać w podstawowych badaniach z użyciem transgenów, np. do oznaczania endogennych białek w celu naocznego śledzenia ich przemieszczania się w komórkach.

W czerwcu patent na technologię CRISPR został przyznany firmie Merck w Australii. Spodziewa się ona także pozytywnego rozpatrzenia wniosków patentowych złożonych w innych krajach, ponieważ wiele urzędów patentowych na świecie uznaje decyzje dotyczące wniosków europejskich za wyznacznik przy orzekaniu.

Wniosek rozpatrywany przez Europejski Urząd Patentowy jest jednym z wielu złożonych przez firmę Merck. W maju Merck wprowadził alternatywną metodę edycji genomu CRISPR zwaną proxy-CRISPR. W przeciwieństwie do innych systemów, technika proxy-CRISPR firmy Merck może dotrzeć do uprzednio niedostępnych lokalizacji komórek, przez co rozwiązanie CRISPR może być jeszcze wydajniejsze, elastyczniejsze i dokładniejsze, dając naukowcom więcej opcji eksperymentalnych.

 

 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze

Polecamy

Newsletter

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Pulsu Medycyny.
Podaj swój email.