Refundacja Lantusa zagrożona

Polskie Stowarzyszenie Diabetyków zaapelowało do ministra zdrowia o kontynuację refundacji insuliny Lantus dla pacjentów z cukrzycą typu 2. Lantus to lek legenda, światowy złoty standard w insulinoterapii. Polscy pacjenci walczyli o jego refundację ponad dekadę.

Zakończenie refundacji Lantusa w cukrzycy typu 2 to konieczność zmiany terapii i tym samym trudności dla pacjentów. W takiej sytuacji diabetycy zmieniają nie tylko lek, ale muszą na nowo uczyć się obsługi wielorazowego wstrzykiwacza, wymiany wkładów z insuliną (Lantus jest dostępny w gotowym do użycia wstrzykiwaczu). W związku z tym konieczne są dodatkowe wizyty kontrolne u lekarzy.

W Polsce 3 mln pacjentów cierpi na cukrzycę typu 2, są to głównie osoby starsze. Każda zmiana leku może wiązać się z dużym stresem i prowadzić do problemów z wyrównaniem cukrzycy. Zgodnie z zaleceniami Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego na rok 2016, u osób w starszym wieku, nadrzędnym celem leczenia jest dążenie do poprawy lub przynajmniej utrzymania dotychczasowej jakości życia.

Zasadnicze znaczenie ma unikanie hipoglikemii przy jednoczesnym zmniejszaniu objawów hiperglikemii. Pod względem unikania hipoglikemii analogi są bezpieczniejsze niż tradycyjne, klasycznie stosowane ludzkie insuliny. Grupa pacjentów w starszym wieku, zwłaszcza ta, która przeszła udar mózgu lub zawał serca, to osoby dla których ten rodzaj insuliny jest szczególnie przeznaczony. Insulina glargine w porównaniu z insuliną NPH czy mieszankami insulin charakteryzuje się wysoką skutecznością leczenia przy najniższym spośród tych trzech insulin ryzykiem hipoglikemii dlatego najlepiej odpowiada potrzebom starszych pacjentów.

Źródło: newsrm.tv

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze

Polecamy

Newsletter

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Pulsu Medycyny.
Podaj swój email.