Lekarze czekają na odpowiedź ministra

Kancelaria Prezesa Rady Ministrów zwróciła się do ministra Konstantego Radziwiłła z prośbą o udzielenie odpowiedzi na pismo skierowane przez Porozumienie Pracodawców Ochrony Zdrowia do premier Beaty Szydło. Dotyczy ono podjęcia pilnych działań, mających na celu zrównanie praw wszystkich ciężko chorych i niepełnosprawnych dzieci.

Lekarze i świadczeniodawcy skupieni wokół PPOZ w piśmie do premier Beaty Szydło zwrócili uwagę, że zgodnie z zapisami ustawy „za życiem” dziecko, u którego ciężkie i nieodwracalne upośledzenie bądź nieuleczalna choroba powstały w okresie prenatalnym lub w czasie porodu ma nieograniczony dostęp do wyrobów medycznych. Takiego prawa pozbawiono natomiast pozostałe ciężko chore dzieci i młodzież do 18. roku życia, których stan zdrowia jest spowodowany np. urazami, zakażeniami septycznymi czy powikłaniami po chorobie meningokokowej.

"Uważamy, że to nie czas i okoliczności powstania dolegliwości zdrowotnych, ale aktualny ciężki stan zdrowia dziecka powinien być podstawą do korzystania bez limitów z wyrobów medycznych, w tym zwłaszcza środków higienicznych, ułatwiających codzienną opiekę“ - uzasadniała Bożena Janicka, prezes PPOZ. 

W opinii lekarzy z Porozumienia wszystkie niepełnosprawne i ciężko chore dzieci powinny mieć takie samo prawo do opieki i wsparcia ze strony państwa.

W odpowiedzi na ich pismo Kancelaria Prezesa Rady Ministrów zwróciła się do ministra zdrowia z pytaniem o możliwość ordynowania bez limitów wyrobów medycznych, w tym zwłaszcza środków higienicznych, dzieciom z ciężkim i nieodwracalnym upośledzeniem lub ciężką chorobą zagrażającą ich życiu, które nie powstały w okresie ciąży lub porodu, lecz są spowodowane innymi przyczynami.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze

Polecamy

Newsletter

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Pulsu Medycyny.
Podaj swój email.